Published On: 9 Tetor, 2016

Deponia afër fshatit të Hajredin Kuçit rrezikon banorët (VIDEO)

Një deponi e vendosur në afërsi të fshatit Lutogllavë, përkatësisht në Sverkë, është duke rrezikuar banorët.

Edhe pse zyrtarët e Komunës thanë se kanë bërë zgjidhjen më të mirë, banorët ankohen se janë duke u rrezikuar pasi mbeturinat kanë prishur tokën e bukës dhe po lëshojnë aromë të keqe.

Kur Hajredin Kuçi shkon në shtëpinë e tij, në fshatin Llutogllav, dëgjon aromë të mbeturinave. Kjo për shkak se një deponi e bërllokut është e vendosur në afërsi të këtij fshati, përkatësisht në Sverkë të Pejës.

Banorët kanë dërguar foto në adresë të Gazetës Express dhe janë ankuar se është duke iu rrezikuar jeta. Kanë thënë se nuk e kanë të sigurt as punimin e tokës pasi po depërtojnë edhe ujërat në drejtim të arave të tyre.

Sidoqoftë, Ukë Selimaj, drejtor i Shërbimeve Komunale dhe Publike në Komunën e Pejës, ka thënë se kanë bërë zgjidhjen më të mirë të mundshme, duke hapur gropën dhe menaxhuar mbeturinat. Ka treguar se aty derdhet bërlloku i katër komunave.

“S’ka kurrfarë mundësia të mbyllet ajo deponi”, ka thënë Selimaj, për Express, të dielën.

Ky zyrtar i Komunës së Pejës ka thënë se shtëpia më e afërt e deponisë, është e Hajredin Kuçit. Ka thënë se kanë bërë investime si Komunë, por edhe pasluftës, KFOR’i italian, dhe kanë siguruar atë hapësirë.

Selimaj ka thënë se tash kanë kontraktuar një kompani për të menaxhuar bërllokun.

Sidoqoftë, ai ka thënë kanë izoluar hapësirën dhe nuk po ka probleme të mëdha me këtë deponi.

“Deri në vitin 2014 ka pasur ankesa me të drejtë. Prej vitit 2014 nuk ka më probleme të mëdha”, ka thënë ai.

“S’ka bërllok afër. Shtëpia më e afërt nga deponia është e Hajredin Kuçit. Nuk është aq rrezik sa banorët po tregojnë”, ka shtuar ai.

Ndërkohë, përgjegjësi për punë publike në Pejë, ka thënë se nga kjo deponi nuk rrezikohet as Sverka, fshati ku është e vendosur deponia.

“Sverka është në kodër”, ka shtuar ai.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...