Published On: 31 Mars, 2016

Demonstrueset, femrat dhe fëmijët rrëzoheshin e shkeleshin

 •  Protestë dhe “festë”  (4)
 •                       (Fletë të shkëputura nga Ditari im)    

 Sinan Kastrati

Grupe të tjera, organizuar nga të rinj në organizatat e LRS, me flamuj jugosllavë e parulla për Titon, duke festuar, me këngë, valle e veshë kombëtare “të kombeve e kombësive” në qendër të qytetit, prisnin stafetën e Titos,

Pjesa tjetër, disa qindra herë në numër më të madh, studentë, të rinjë e të tjerë, protestonte (edhe kundër Stafetës së Titos dhe përgjithësisht kundër rendit e rregullimit shtetëror të RSFJ-së), në pjesën tjetër të qytetit, në QS (Qendra e Studentëve) ose siç quhej ndryshe: qyteti i studentëve.

Derisa në qendër të qytetit nga kryesia e Risnisë Socialiste përkrahur dhe e mbështetur nga LK-ja, që ishte forca më e madhe politike sunduese dhe e vetmja që vendoste mbi çdo gjë, për fatin dhe të ardhmen e vendit, i bëhej pritje stafetës së rinisë, që simbolizonte Titon, idenë e tij për “Bashkim- Vëllazërimin e popujve të Jugosllavisë, kombeve, kombësive dhe pakicave kombëtare” kishte festë, në një pjesë tjetër të qytetit, në Qendrën e studentëve mbahej protestë.

Një grup i ”studentëve” në mesin e demonstruesve nxisnin turmën për të shkuar në qendër të qytetit, dhe që të rrëmbehej stafeta ”simboli” i rinisë së ish-Jugosllavisë që i dedikohej Titos  dhe i dorëzohet në mënyrë madhështore për çdo 25 Maj, sa ishte Tito gjallë. Ky ishte viti i parë pas vdekjes së Titos dhe nuk dihej se si do të veprohej pas vdekjes së Titos. Kjo ishte edhe sprova e parë që në Kosovë protestohej publikisht kundër idesë,(e parullës) se “Pas Titos, Tito”, për çka Sllovenia, pas Kosovës do të kundërshtonte që të mos ketë më manifestime të të rinjve në Beograd, më 25 Maj, që zakonisht tuboheshin të rinjtë e Jugosllavisë, në stadiumin e APJ-së në Beograd. Kjo ishte shenjë tjetër se më nuk do të ketë Jugosllavi, së pakut jo çfarë ishte deri atëherë.  

studentet

Unë mendoj se ka pas individë të (SHSSH) Shërbimit të Sigurimit Shtetëror jugosllav dhe shërbimeve tjera në mesin e turmës të cilët nxisnin grabitjen e stafetës, e që ishte një aventurë e rrezikshme. Policia speciale nga Shkupi dhe Nishi na kishin rrethua. Thash nga Shkupi dhe Nishi pasi që disa policë shqiptarë na tregonin se më nuk kanë kurrfarë kompetencash. Komandën e kishin marrë të tjerët, jo shqiptarët e as Policia e Kosovës. Policët nga Shkupi na shanin në maqedonisht (më kujtohet sharja përbuzëse: Mamka ta…. !). Policia e ardhur si “mysafire e paftuar” prisnin vetëm urdhrin për të na sulmuar. Bëmë përpjekje, disa, që mos të niseshim në drejtim të qytetit sepse kordoni i policisë speciale këtë e dëshironte: të krijonte pretekst që të sulmoheshim brutalisht. Policia Speciale Jugosllave ishte vendos në gjendje gatishmërie në mes të konviktit. nr. 2 dhe 3, në rrugë, një rrugë e vogël për kerret e QS, rrugë që lidhej me rrugën kryesore Spital-QS-Qendër e qytetit.

Turma e protestuesve tashme ishte nis në drejtim të policisë. Ishim ballë për ballë. Policia e armatosur deri në dhëmbë e protestuesit duarthatë. Ora ka qenë afërsisht 15:30 të pasdrekës së ditës së Enjte të 26 Marsit kur policia speciale ka intervenua në mënyrën më të dhunshme, duke hedhur gaz lotsjellës … pa masë në turmë dhe i ka detyruar protestuesit me ik. Kemi dëgjuar zëra: Hyni në konviktin nr. 4! Shumë vajza, fëmijë e të moshuar nuk kanë mundur me vrapua, nuk shihnin nga gazi lotsjellës e alivanoseshin.

 

Në Konviktin nr. 4

Demonstrueset, femrat …  dhe fëmijët duke ikur rrëzoheshin ose shkeleshin nga protestuesit e tjerë. I kemi ndihmua duke i bajt në shpinë deri sa kemi hyrë brenda në konvikte duke menduar se shpëtuam.

Edhe unë kam hy me ta, në konviktin nr, 4. Kjo kishte qenë një kurthë e përgatitur nga agjentët e policisë, që ishin në mesin e protestuesve, të veshur civilë që kur të hyjmë në konvikt, të na zënë më lehtë, “si hutin në zgurë”.

Policia ka ftuar me megafona që të dalim jashtë. Ne nuk e kemi përfill urdhrin e policisë. Policia kanë gjuajt  me tromblona nga pushkët gjysmë automatike dhe na i kanë thyer xhamat e dritareve, e pastaj, pasi i kanë thyer gjamat, kanë gjuajt gaz- lotsjellës brenda në dhoma. Ne i kemi marr qebet (bataniet) dhe i kemi mbyll dritaret dhe përsëri nuk kemi dalur jashtë. Atëherë policia speciale kanë hyrë brenda në konvikt  dhe pasi i kanë thyer dyert e dhomave ku ishim plotë e përplot protestues, na kanë qit jashtë me duar të lidhura pas qafe.

Afër barakave, përballë konviktit nr. 1 dhe 2 na kanë detyrua të ulemi me kokë nga dielli e duart të lidhura rreth qafe.

 

Kush ishin inspektorët e SHSSH-së që më arrestuan?

 

Mua (dhe disa të tjerë, 4, 5 vetëve) duke dalur nga konvikti nr. 4 më kanë ndalur dhe pasi më kanë kontrollua, ma kanë marr letërnjoftimin e përsëri më kanë thënë të ulem e të pres. Arsyen pse më ndalën e më legjitimuan e ma morën letërnjoftimin ishte se më 11 Mars njëri nga agjentët, në turmën e protestuesve thotë ngadalë një grupi të vogël, ku isha edhe unë: shpërndahuni!. Unë i kam thënë,(edhe sipas tij): në emër të kujt flet ti? Ai më ka mbajt mend dhe më 26 Mars, kur “jemi takuar”, përsëri por tash në role të ndryshme, unë i zënë rob, ai nuk më kishte harrua.

Më pastaj më kanë thirr dy inspektorë të SHSSH të Jugosllavisë dhe më kanë arrestua. Pasi e kemi kaluar Mensën e Studentëve, kur jemi dal në rrugë, te udhëkryqi kryesor, në vendin ku kishte filluar protesta e 11 Marsit, meqenëse nuk mi kishin lidhur duart, shfrytëzova rastin i shtyva me bërryla fortë agjentët e policisë dhe ika. Policia speciale më ka zënë në vendin ku tash është kisha ortodokse serbe, në oborrin e qendrës së studentëve. Aty me kanë hyp përmbi, si gjeraqina zogjve, disa police të huaj dhe më kanë rrahur deri sa janë lodhur. Orën “Omikron” ma thyen dhe xhamat e orës mu ngulën në mish të dorës së majtë. Atëherë kanë ardhur dy inspektorët e lartë të policisë dhe si më “rahmetli” që ishin, inspektorët prej të cilëve u shkëputa dhe ika, më morën përsëri dhe më “pshtuan”. Më vonë e mora vesh nga vetë ata se kush janë: Faik Nura dhe Lutfi Ajzazi. Me kerr më kanë qua në SPB-në e atëhershme, në katin e tretë, ku kishin qenë zyret e SHSSH-së të Jugosllavisë, mu aty ku edhe sot është ndërtesa e policisë së Kosovës. Në dhomën ku më futën mua kanë ardhur përveç Lutfi Ajazit, nga fshati Sankovc, afër Komaranit dhe Goleshit, komuna e Gllogofcit dhe Faik Nurës, nga një fshat i komunës së Skënderajt, të dytë nga Drenica, edhe Muharrem Dana i Gjakovës, Ramqe turk apo tërbesh i Prizrenit, një serb dhe shoferi i tyre, e quanin Dan. VIJON / SHQIPTARI

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  Nje pershkrim mjaft i mire Por du te theksoj se ne ato dite
  secili shqipetar e ka nje histori te veqant te perjetimit !
  Kryesorja as policine e kosoves nuk e ka vete puna E as politikanet e kosoves Urdherat jan marre nga beogradi dhe
  njesite speciale serbomaqedonase kan perdore dhune te qfrenuar dhe i kan knaqe ndjenjat fashiste duke rrehe e qallamite te rinje Pra edhe pershkrimi i sinanit jep me
  kuptue se demostratat e vitit 1981 i kan planifikue DB
  Studentet nuk e kan dijte ne ate kohe ! DB e politika
  serbosllave e ndane edhe Titon prej Jovanke ! Pra deshira
  per zgjerim te autonomise nga ana e studentve U shpall
  kontrarevulucion dhe aty e tutje kosova merr teposhte
  deri ne lufte te pabarabarte me srebine fashiste !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...