Published On: 12 Mars, 2016

“Demonstratat e vitit 1981, përmbysen idenë e jugosllavizmit”

Pjesë e shkëputur nga kujtimet e një ish të burgosuri në dorëshkrim

Shkruan: Tefik Ramadani-Qarri
Dipl. Heilpädagog, pjesëmarrës në demonstrata dhe ish i burgosur politik.
Revolta e madhe e popullit pritej te shperthente per cdo dite. Dhe, ajo shpertheu me tere vrullin e saj, me nje dhe dy Prill 81, ne demonstratat tanime te njohura. Me nje prill qe nga ora nente, filluan te grumbullohen njerezit e revoltuar. Turma u rrit tej mase mbasdite, kur punetoret filluan te dalin nga puna. Pa frike mund te them se ate dite ne Prishtine ishin grmbulluar mbi 50.000 njerez. Dhe, ajo dite ishte madheshtore.
Ate dite, publikisht nga goja e atyre mijera njerezve u kerkua per Kosoven statusi i Republikes, kerkese kjo qe u perhap ne te kater anet e globit.
Une isha bashke me dy koleget e mi, Eshtref Ismajlin nga Shumi i Struges, mesimdhenes ne shkollen teknike te Prishtines dhe Sheremet Cakajn, mesimdhenes i matematikes, me te cilin punoja se bashku ne shkollen e mjekesise ne Prishtine. Afer nesh, ne kendin para kino vllaznimit, ishin nxenesit e mi, klasa e laborantve medicinal, me sa me kujtohet ne krye me Skender Krasniqin dhe Vehbi Tahirin, te cilet nuk me lejonin tu afrohesha. Gjendeshim fare prane lisit, afer komitetit krahinor, ne te cilin rreth ores 17 hypen dy veta per ti lexuar kerkesat ne emer te demonstruesve. Kerkesat me megafon i lexoi personi me mustaqe dhe me nje kapele franceze ne koke, per te cilin me vone do te mesoj se ishte z. Hydajet Hyseni, nga Perlepnica e Gjilanit. Protesta ishte plotesisht e qete, pa as me te voglin incident. Ishte mrekulli te degjoje dhjetera mijera njerez te shenderruar ne nje goje, qe brohorisnin duam Kosoven Republike.
Por, mrekullia nuk zgjati shume. Fiks ne ora 19:15 minuta, filloi sulmi i pameshirshem i policise, me bomba gazi lotesjelles dhe shkopinje. Prej policeve te qartur iknim nga e si mundnim.
Tek te shtepia e pleqeve kam arritur te shkeputem prej mases se tronditur. Mberrijta vone ne banese. Vetem Arta e vogel po flinte. Ajo kishte lindur ne janar 81. Sot , kur me pyet se ne c`kohe ka lindur, une i them se ti ke lindur bashke me Republiken.
Por, ajo qe ndodhi te nesermen, me dy prill, ishte dicka e papritur. Ajo dite i perngjante luftes. Sulmet beheshin edhe gjoks me gjoks. Ne ishim duarthate, ndersa policet te armatosur gjer ne dhembe. Ate dite rane edhe viktimat e para. (Azem Vllasi, kryetari i K.K.te Kosoves fliste per 11 viktima, por numri i sakte i te vrarve kurre s`eshte treguar).
Me dy prill, une isha kryesishte te halla e sporteve “25 Mai“. Per te gjuajtur policine gure kishte mjaft, sepse pikerisht ato dite shtrohej rruga para halles se sporteve. Me ka mbetur ne kujtese shtepia e Delibashiqeve, nga e cila panderprere shtihej me pushke ne drejtim te demonstruesve, me c`rast vritet nje i ri dhe plagoset nje femi. Pas kesaj, me vincin qe ishte aty tre demonstrues provojne ta demtojne kete shtepi, por pasi nuk munden, ia shtine flaken. Drejtuesi i vincit, gjithnje mendoj se ishte nje punetor i Ramiz Sadikut, kercen nga kabina duke e leshuar vincin mbi pizgaueret e policise, me c`rast para menzes se studenteve i shkatrron tre prej tyre. Shtepia e Delibashiqeve me vite te tera eshte lene ashtu e tymosur nga zjarri, dhe me dritare te thyera, me te vetmin qellim qe keshtu te akuzoheshin shqiptaret per „dhunen“ e ushtruar mbi serbet.
Kjo dite, ishte e rende per Prishtinen, dhe per tere Kosoven. Ate dite u pa se pushteti komunist, serbo-jugosllav, ishte po ai qe kishte gjithmone: i eger, shovenist dhe i pa meshirshem. Po ate dite, dikund nga ora 21:00, ne emer te udheheqjes se Kosoves, me nje deklarate per opinionin doli kryetari i kryesise se Kosoves, z. Gjavit Nimani. Ne ate deklarate
2
ai tha per here te pare se fjala eshte per „tentim kunderrevolucionar“, dhe per forca armiqesore qe deshirojne ta shkaterrojne vllazerim-bashkimin e kombeve dhe te kombesive te Jugosllavise. Udheheqja e pavendosur e Kosoves, te cilen ngjarjet e vitit 81 e kishin gjetur ne gjum (A.Vllasi thote se elita politike e Kosoves nuk kishte njohuri se c`fare po ndodhte), filloi ti kryente “detyrat” qe ia kishte imponuar qendra ne Beograd. Ndersa te nesermen, permes radios, popullit iu drejtua edhe z. Fadil Hoxha me at qendrimin e tij tanime te njohur (mbi plehun e Kosoves dhe biren e minit 300 grosh).
Me fjalet e udheheqjes se pavendosur te Kosoves u hap rruga e ndjekjes se pameshirshme te shqiptareve. Menjehere, partia (LKJ ne Kosove), me „aminin“ e qeverise ne Beograd, filloi aksionin famoz te diferencimit dhe te burgosjeve masive te shqiptareve. Bartes te ketij aksioni ishin edhe shume shqiptare, qe aso kohe mbanin pozita te ndryshme ne organet e partise dhe pushtetit jugosllav..
Diferencimi mori hov sidomos pas nderrimit te z.Mahmut Bakalli, dhe ardhjes se z. Azem Vllasi ne krye te Komitetit Krahinor te LKJ-es. Se pari filloi ne Universitet. Pjesa me e madhe e intelektualve heshtete, ose pa bere ze i ngritete gishtat per te denuar demonstratat. Te pakte ishin ata qe i denonin demonstratat ne menyre energjike.
Akademiket Ali Hadri, Gazmend Zajmi, Mark Krasniqi, Dervish Rozhaja, Rexhep Cosja, Fehmi Agani, Nexhat Daci e tj., kurre nuk i denuan demonstratat si kunderrevolucionare (kujto Akademik Hadrin kur i thot Azem Vllasit vellacko, ruaje njerin gisht per vehte, se per mua njeri te mjafton), ndersa mund te thuhet lirishte se intelektualet e vetem qe hapur e mbrojten kerkesen per Republiken e Kosoves ishin: i nderuari Mr. Ukshin Hoti (intelektuali dhe luftetari me i sarifikuar per Republiken e Kosoves), Mr. Halil Alidemaj, rexhisori E. Kryeziu, Dr. Muhamet Ternava, Mr. Sh. Recica e ndonje tjeter, por ata u burgosen menjehere.
Viti 1981 do te mbetet i shenuar ne historine e re te Kosoves, sepse pikerisht ketu ndodhi ajo thyerja e domosdoshme e diskursit te imponuar politik nga pushtetembajtesit komunist mbi zgjidhjen e drejte te ceshtjes nacionale te Shqiptareve ne Jugosllavi. Pikerisht keto ngjarje provuan dhe deshmuan se te drejtat dhe pozita politike e shqiptareve nen Jugosllavi, nuk ishte e zgjidhur.
Sipas strukturave shteterore Jugosllave te KSAK-se, ngjarjet e vitit 1981 ishin veper e pushtetit Serb (prandaj pjesemarresit e ketyre ngjarjeve konsideroheshin armiqe), me cellim qe Kosoves ti merej autonomia politike. Keto struktura kishin filluar te besonin ne idene e jugosllavizmit, dhe ne bindjen e rrejshme se Kosova ne Federaten Jugosllave e kishte statusin e Republikes, asaj i mungonte vetem emri. Nuk e kuptonin dot se Jugosllavia e Titos kishte filluar te vdiste bashke me vdekjen e Titos. Me apo pa ngjarjet e vitit 81, Beogradi do tia merte autonomine Kosoves (sic e quante Ukshin Hoti autonomi e brishte, te cilen edhe nje fllad vere e rrezon per toke). Ata kishin pritur vetem vdekjen e Titos.
Ngjarjet e vitit 81 nxoren ne skene edhe dy fakte te rendesishme (po citoj ketu z.Bajram Kosumin): kjo kohe nxori gjeneraten e pare shqiptare te pasluftes se dyte boterore (qe ishte produkt i Universitetit te Prishtines e formuar ne frymen liberale), te paperkulur ndaj pushtetit Jugosllav e me besim ne forcat e veta, duke krijuar keshtu edhe kontinuitetin e levizjes per pavaresi. Gjithashtu, pranvera e vitit 81 e nxori edhe politiken e shtetit shqiptare mbas disa dekadave nga vetizolimi (ku e kishte futur vehten), duke i hapur keshtu rruge Shqiperise per ballafaqim miqesor me perendimin (qe do te ndodh 10 vite me vone).

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...