Published On: 4 Prill, 2016
Bota |

DEMOKRACIA në praktikë: 10 për qind e islandezëve kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit pas skandalit të “Panama Papers” (Video)

Qeveria e Islandës është duke përjetuar një krizë të rëndë pas publikimit të “Panama Papers”, një rrjedhje masive e dokumenteve nga një firmë ligjore panamez “Mossack Fonseca” e cila ka paraqitur disa keqpërdorime të fytyrave më të rëndësishme politike në botë, transmeton Indeksonline.

Rreth 30,000 persona u mblodhën jashtë zyrës së kryeministrit islandez, Sigmundur David Gunnlaugsson për të kërkuar një përgjigje për lidhjen e tij me skandalin global “Panama Papers”.

Protestuesit iu drejtuan kryeministrit me thirrjen: “Hiq dorë tani”.

Edhe opozita bëri thirrje për dorëheqjen e tij nga një kompani e krijuar nga gruaja e tij në Ishujt e Virgjër Britanikë në vitin 2007, e cila u shfaq në dokumentet e “Panama Papers”.

Publikimi i këtij skandali ka shkatërruar përfundimisht besimin e publikut të lidershipi i tij dhe kjo mund të ketë ndikim edhe tek reputacioni ndërkombëtar i Islandës.

Gunnlaugsson, i cili Qeverisë që prej vitit 2013, është zbuluar se ka lidhje me kompani jashtë vendi për efekt taksash.

Islanda është vend me popullsi prej rreth 320 mijë banorësh. /Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...