Published On: 30 Gusht, 2016

Demo-kolonialistët vendor

 

Agim Vuniqi

Politikanët kanë ndërruar gëzofin, janë shndërruar dhe thirren në emër të demokracisë dhe proklamohen si demokratë, në fakt janë një bisht i padukur i sistemit të kaluar, kolonialist, që i shërbejnë interesave klanore, vetëm dhuna fizike është zbutur.

Tani pra është momenti për një ndryshim të saktë. Por, patjetër duhet marrë në konsideratë edhe diçka tjetër. Nëse është vjedhur vota sa herë janë mbajtur zgjedhjet duhet të zgjohet populli, dhe të mbrojë votën.

Procesi i zgjedhjeve qe do të na sjellë perfaqësimin në tërsinë e tij, qysh nga propoganda deri ne votim ishte një mashtrim (dyshoj edhe tash, sepse edhe zgjidhjet mbahen nën patronatin e zbatuesve të rezolutës 1244), dhe logjikisht zgjedhjet fituese e të cilave vazhdimisht dilte PDK mund të konsiderohen si zgjidhje për të shtyrë përpara “dialogun” serbo-kosovarë, i premtuar nga BE-ja si kusht për modifikimin e rezolutës serbe për miratim nga asamblea e përgjithshme e OKB-së, që pasoi si kërkesë e Serbisë menjëherë pas opninonit këshilldhënës të GJND-së, por edhe për të “shpëtuar” Qeverinë nga “linçimi” popullor, pas aq shumë dështimeve.

Procesi zgjedhor deri më tash ishte i manipuluar, ishte i blerë, i vjedhur nga shërbimet e huaja(?), grupet e mafias politike apo interesat personale, që të bënë të dyshosh se politikanët dhe qeveritarët tanë nuk janë vendosur të përfaqësojnë interesat e popullit, por të atyre qe nëpërmjet manipulimeve dhe pagesave i sollën në pushtet.

Shqiptarët e përjetuan monizmin, diktaturën, komunizmin.
E vërteta është se ajo kishte një fytyrë, ashtu çfarë ishte, shpeshherë përvluese, e deklaronte atë qe kishte dhe të përvlonte nëse kaloheshin caqet.

Erdhi “demokracia”. Dhe si të kuptohet kjo formë e demokracisë që nuk ka burimin nga populli, dhe nuk buron nga sovrani-popull. Ne fakt si në aspektin teorik edhe në atë praktikë zgjedhjet në Kosovë kanë shërbyer për t’u vetmashtruar.

Nuk ka demokraci në Kosovë sepse nuk ka pjesmarrje të drejtëpërdrejtë vendimarrëse të popullit, ka vetëm përfaqësim.. Ç’ është edhe më keq edhe ky përfaqësim në realitet është një mashtrim. Nuk mund të gjesh asnjë shqiptar, ose fare pak, që do të thotë se politikanët dhe qeveritarët përfaqësojnë interesat e popullit. Nga njëra anë nuk lënë gjë pa i thënë social-komunizmit, pronës shoqërore, nga ana tjetër nuk ofrohet ajo e cila i mungonte, prona legale private. Pra sistemet vijnë në përballje tek prona dhe pronari. Thjesht është ndërruar retorika dhe forma, nga pushtetarët komunistë pa pronësi u krijuan “demokratët” e kuq, shumë të pasur.

Si gjithherë zgjedhjet janë të ethshëme për kandiatët, ende pa u inaguruar shumica e shohin veten “VIP” persona, nuk kanë edhe faj, ngase ky 17 vjetësh-pak më shumë, lansoi milionerët e parë të Kosovës, me më shumë zero. Liria aq shumë e pritshme u mbështjellë me mëndafshin korruptiv, dhe abuzimet e shumta në pushtet. Sigurisht që po të funksiononte drejtësia shumë nga bartësitë e vendeve udhëheqëse, por edhe zbatuesit e ligjit do t’a kishin vendin në strehimoren e kriminelëve-në burgje. Shumica e tyre janë abuzuesit, shkelësit dhe uzurpatorët e të ardhmes së Kosovës, ata janë fajtorët kryesor të varfërimit të Kosovës, sigurisht që në të ardhmen do të publikohen raporte që do të pasqyrojnë aktet e tyre kriminologjene, siç edhe po ndodhë me aferën PRONTO që u sollën atyre përfitime enorme, por dëmtuan të ardhmen e qytetarëve, duke zvarritur shtetndërtimin, edhe për shkak të veprimeve të paligjshme.

Demokracia në të vërtetë nuk ekziston në Kosovë, ngaqë nuk funksionon pushteti i së drejtës, i bazuar në ligj. Politikanët kanë ndërruar gëzofin, janë shndërruar dhe thirren në emër të demokracisë dhe proklamohen si demokratë, në fakt janë një bisht i padukur i sistemit të kaluar, kolonialist, që i shërbejnë interesave klanore, vetëm dhuna fizike është zbutur.

Termi demokraci shërbente për të manipuluar popullin “budalla”, mirëpo nuk del ashtu, sepse populli nuk është edhe aq i pa ditur. Abraham Linkolni thonte: “Ju mund të gënjeni të gjithë-popullin për një kohë, ju mund të gënjeni një pjesë të popullit për të gjitha kohërat, por ju nuk mund të genjeni të gjithë-popullin për të gjitha kohërat”. Pra do të korrigjoja frazën në atë “shpresojmë që populli mos te tregohet aq budalla në t’ ardhmen” e të zgjedhë të keqen më të vogël, se tani për tani nuk mund të zgjedhë të mirën, ende nuk është sovran.

Sistemet pra thehen tek prona dhe pronari, mendoj që është i saktë ky definim, apo jo? E kujt është prona nëse ajo nuk është e sovranit, e si mund të ketë popull sovran pa sovranitet? Cila është arsyeja e kërkesës për bisedime serbo-kosovare, që shtrembërisht quheshin teknike. Nëse është ashtu pse ato duhen sponzoruar nga BE-ja, ngase kufiri Kosovë-Serbi është poroz, apo thënë troç është i hapur, dhe ky fakt pamundëson BE-në për ta inkuadruar më shpejt atë (Serbinë) në strukturat e saj. Kjo ishte karrota evropiane për Serbinë, ndërsa shkopi ndëshkues për Kosovën, e cila mbeti e fundit në proceset integruese; edhepse BE-ja është në Kosovë, ajo u përjashtua nga BE-ja, u getoizua, sa herë që mbahet ndonjë takim i rëndësishëm ndërkombëtarë Kosova duhet të bëjë koncesione, pa fituar gjë…!

Si pra qytetarët pranuan zgjedhjet e dirigjuara dhe të imponuara, edhe tash, dhe si t’ia falin ata vetes që votuan disa herë radhazi në zgjedhjet nacionale dhe ua dhanë votën atyre-të njëjtëve, që nuk bën gjë për të ardhmen, ata vodhën edhe thesarin popullor, fondet popullore. Pse pra nuk kuptuan që përgjegjësia e tyre është e shumfisht, si të votohen ata që nuk interesohen për shëndetin e popullit, a duhej prap të shpërbleheshin të njëjtit, apo duhet të ndëshkoheshin, bile me votë.

E kuptoj se njerezit dolën nga një regjim i rreptë kriminel, socialist-komunist dhe e kaluan atë regjim, edhe luftën, por nuk mund te thuhet se tash e kemi demokracinë parlamentare të instaluar, ngase nuk e kemi, është thjesht liri dhe vetem liri e shthurrur, pa ligje të së drejtës. Thjesht qytetarët janë ata që duhet ta ndryshojnë gjendjen dhe ta bëjnë ashtu siq duan. Në fillimet e para të “demokracisë” ishin po ata që nuk dinin çfarë kërkonin, sepse nuk kishim jetuar në një sistem të tillë. Tani që kemi provuar diçka (ka ende shumë për të parë) mund të themi të paktën atë qe nuk duam dhe atë që duam.
Tani pra ishte momenti për një ndryshim të saktë. Por, patjetër duhet marrë në konsideratë edhe diçka tjetër. Nëse është vjedhur vota duhet të zgjohet populli, dhe të mbrojë votën.

Por, ato duhen kontrolluar mirë se…, pra qytetari duhet të mendonte mire kujt t’ia jap votat më shumë, e kujt më pak. Le të shpresojmë që do të vijë dita që edhe qytetari i Kosovës do ta shijojë damokracinë me plot kuptimin e fjalës. Por për çdo gjë duhet kohë, dhe për këtë duhet vërtet kohë për të arritur një ndryshim të madh, bile angazhim dhe përpjekje, por edhe ndërgjegjësim dhe ndëshkim për ata që premtuan dhe nuk përmbajtën premtimet.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Zef Pergega thotë:

    miku im Vuniqi gjithmone ben shkrime te qelluara. kur eshte fjala per atdheun ai qellon ne shenje. Nga larg mua me lindin shume pytje Psh. Si ka mundesi ta njohin Kosoven 110 shtete si shtet sovran pa toke e pa kufij. A jane keto shtete serioze apo eshte nje verim mfiez ne bashkepunim me qeverine servile dhe bisht qeni se bisht qeni te Kosoves si nje alternative e lire per te shitur tokat?! Sot nuk eshte koha e 1913 kur shqiptaret vinin gisht per kufijte e matrapazet e themeleve tona u thoni popullesise kufitare qe ti thoni bukes e ujit, tokes dhe zjarrit, krojeve dhe bjeshkeve ne serbisht! Serbet dhe malazeze kishi ne komisionin e kufijeve njerez profesionale ndersa ne barinje kullotash! Po nje pytje tjeter, pse nenshkruhen marreveshje te fshehta mes dy tre personave e madje kerkohet te ratifikohen nga parlamenti? A eshte kjo nje tradheti dhe bukeshkale te ceshtjes kombetare?! Nje popull qe fle me cica jashte nuk ka per te pire kurre tamel! Diaspora shqiptare eshte shokuar si ne tella korenti dhe patriotizmit te saj i kane rene breket silur u bien kurvave pa llastike te defrejne sy te vobekte ne fytyren e lakuriqsise se kohes. kosova shume shpejt do te rrudhet si nje kanaqe coca-cola se e kane helmuar zerin e ndergjegjes kombetare dhe ate intelektuale e civile. Nje popull qe i mab syte tek politike ai do te verbohet me tehin e thikes se saj! Njrez dilni ne shesh, rruge, qendro aty si statuje deri sa te shporret mbreteria e krimit dhe e vjedhjes se gjakut dhe te lirise!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...