Published On: 22 Gusht, 2016

DEMARKACIONISHT: ULQINI DHE MALI I ZI SHQIPTAR

Gëzim Muçolli

Sot pas 27 vitesh ( gusht 1989) zbrita prap te plazhi i Ulqinit. Qytet i lashtë i transformuar që tė ngjallet vetëm nė stinën e turizmit, mė bëri tė kthej kohën nė distanca kohe deri nė vitin kur amerikani i parë shkeli truallin e Hënës kurse unė me 4 vitet e mia dhe me një gomë ajri me imazhet e ekipit të ” Apollos” shkela rërën e Plazhit tė vogël afër Kalasë bashkë me babain tim Zeqirin.
Sot me djalin e vogėl Arianitin (më i gjatë se unë) dhe bashkëudhëtaren time të jetës Valdeten numëruam ditën e parë tė pushimit ne vendin i cili përhetë pêr shqiptarët kontinentalë të ish Jugosllavisë ka pasë kuptimin e Detit.
Meqenëse kjo është koha kur kripa e detit më shumë se për turshi po përdoret për të vërtetën e kriptë të demarkosjes , duke qenë në mes të Malit të zi shqiptar apo të asaj që dikur quhej Albania Veneta me dëshirë që të jem paralel me kohën vendosa ti kontribuoj metodave të demarkosjes. E mata dhe çmata detin në plazh: me sy dhe me hapa. Lajm i mirë për qeveritë e Rks dhe Rme: asnjë milimetër nuk i mungonte ujit t detit. As valët që po protestonin me ndihmën e erës nuk prishën shumë hesapin e demarkacionit me metoda qeveritare.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...