Published On: 15 Janar, 2016

Demarkacionin ia mori Kryeministrit presidentja Jahjaga

  • Kryeministri Isa Mustafa nuk do të jetë patroni i Komisionit ndërkombëtar për verifikimin e demarkacionit me Malin e Zi. Presidentja Atifete Jahjaga ia ka marrë nikoqirllëkun.

Në muajin e shkuar, Mustafa i bëri ftesë publike opozitës që të ishte pjesë e një komisioni që në përbërje do të kishte edhe ekspertë ndërkombëtarë, e i cili do ta studionte demarkacionin e dakorduar ndërmjet autoriteteve të Kosovës dhe atyre të Malit të Zi, shkruan sot Koha Ditore.

Ai pati bërë të ditur se ftesën për të tillë ekspertë ia ka përcjellë edhe Bashkimit Evropian e edhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Por deri tash nuk është treguar nëse është pranuar ndonjë përgjigje ose jo.

Prej dy ditësh gazeta ka adresuar pyetje në Zyrën e Kryeministrit përkitazi me këtë çështje.

Vetëm të enjten mbrëma këshilltari i Mustafës, Sokol Havolli, ka theksuar se çështja ka kaluar te presidentja Jahjaga dhe se aty duhet kërkuar secilën përgjigje.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...