Published On: 16 Maj, 2016

Demarkacioni me Serbinë, Kosova humb edhe disa mijëra hektarë (Video)

 

Profesorët e gjeografisë, Florim Isufi dhe Shpejtim Bulliqi, janë duke punuar në një punim shkencor që ka të bëjë me kufirin Kosovë-Serbi. Këtë e ka konfirmuar në emisionin “Kontakt”, me Valdrin Krasniqin në Tribuna Channel, vet profesori Isufi.

“Nganjëherë po befasohemi me rezultatet të cilat po dalin. Nëse shkohet me këtë metodologji atëherë ‘vaj halli për Kosovën’”, ka thënë Isufi, duke shtuar se kjo metodologji e tërheqjes së vijave kufitare nuk i konvenon Kosovës në disa pjesë të caktuara meqë thotë se është e dëmshme.

Ky punim shkencor vjen pas atij që kishin nxjerrë verën e kaluar e që konstatonte se Kosova po humbte mbi tetëmijë hektar tokë në kufi me Malin e Zi.
Profesori thotë se nëse një marrëveshje e Demarkacionit ratifikohet mes dy shteteve, atëherë ajo nuk mund të rishikohet më. Prandaj, këtë që po e thotë politika se mund të rishqyrtohet, ai e quan mashtrim i radhës.

Por, burime të tjera të shqiptari.eu, theksojnë se nga ky demarkacion Kosova pritet ti humb disa mijëra hektarë.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  Presioni dhe kushtezimi nga bashkesija nderkombetare qe
  qe demarkacioni i kufinit te behet tram me vizat eshte
  Totalisht i pa pranueshem Demarkacioni nuk eshte qeshtje
  qe prishe mardhenjet me fqinje Perkundrazi verifikimi i
  saket i kufinit krijon mardhenje stabile fqinjesore !
  Andaj afatizimi dhe kerkesa qe demarkacioni te pranohet
  ashtu siq e kan krye njerzit jo ekspert eshte i pa
  pranueshem dhe europa me kushte trami nuk na duhet
  Kete duhet qart shpejt dhe unanimisht ta deklaroj parlamenti Nuk jemi me bythe ne qepenga Ai deputet
  qe e pranon pa e verifikue nje komision ekspertesh
  demarkacionin nuk e perfaqeson popullin Kjo nuk eshte qeshtje e partive politike Eshte qeshtje e kosoves!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...