Published On: 16 Mars, 2016

Demarkacioni me Malin e Zi: Ja hartat e vërteta të prezantuara nga profesori Florim Isufi (Foto)

Në debatin për demarkacionin e kufirit në mes Kosovës dhe Malit të Zi, përveç politikanëve, të përfshirë janë edhe ekspertët e fushës.

Profesori i hartografisë, Florim Isufi, pretendimet e tij se Kosova është humbëse nga procesi i demarkacionit të kufirit, i ka ilustruar përmes shënjimit të hartave.

Sipas asaj që ka paraqitur ai, rezulton se Kosova, nga ky proces i demarkacionit, humb mbi 8200 hektarë, ose përkthyer në kilometra katrorë – 82 sosh.

Në legjendën e njërës prej hartave, shkruhet se Kosova fiton 761.18 hektarë, derisa humb 8890.52.

Diferenca në mes këtyre dyjave e jep rezultatin e territoreve që rezulton t’i humb Kosova, e që është 8229.34 hektarë.

Telegrafi ka siguruar hartat, të punuar nga profesorët Florim Isufi dhe Shpejtim Bulliqi, përmes të cilave ilustrohet tkurrja e territorit të Kosovës, nga demarkacioni i propozuar për kufirin me Malin e Zi. /Telegrafi/

harta1

harta2

harta3

harta4

harta5

harta6

harta7

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...