Published On: 1 Korrik, 2016

Delawie: Ne jemi me ju, por ju duhet vet t’i prini fatit tuaj

Të ftuar të ambasadorit amerikan në Kosovë, Greg Delawie, ishin krerët e lartë të shtetit, si Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kryeparlamentari Kadri Veseli, kryeministri Isa Mustafa, ministra, deputetë, ambasadorë të akredituar në Kosovë, kryetarë komunash, përfaqësues fetarë, biznesmenë, shoqëri civile, përfaqësues të medieve e të tjerë.

Ambasadori Greg Delawie përshëndeti të ftuarit në tri gjuhët zyrtare në Kosovë; shqip, gjuhën serbe dhe atë angleze.

Në këtë ceremoni Delawie, ka thënë se është i nderuar që feston pavarësinë e SHBA-ve me popullin e Kosovës.

“Kosova si shtet i ri, është ballafaquar me shumë sfida, por duhet të marr shembull nga shtete e bashkuara të Amerikës të cilat pas pavarësisë u bënë bashkë dhe krijuan një shtet qytetarë ku të gjithë ishin dhe janë të barabartë para ligjit. SHBA-të dhe Kosova kanë miqësi e cila do të vazhdojë edhe në të ardhmen, sepse të dy shtetet ndajnë vlera të njëjta të paqes dhe demokracisë”, tha ai, raporton lajmi.net

Të ftuarve iu drejtua edhe senatorja amerikane, Joni Ernst, e cila ndodhet në Kosovë.

Ajo tha se nuk ka vend më të mirë për të festuar pavarësinë e një vendi demokratik se sa në Kosovë, e cila është demokracia më e re.

Kjo pritje organizohet tradicionalisht nga Ambasada amerikane, ndërsa është e para, që organizohet nga ambasadori Greag Delawie, i cili nuk ka ende një vit që ka filluar këtë shërbim në Kosovë, e që pason Tracy Ann Jacobsonin.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Dr Ismaili thotë:

  Zoti Delavi është e pamundur te Jesh në anën e dikujt që është kundër vehtes dhe mbron interesat e tjetrit siq jan pushtetaret ne Kosovë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Dr Ismaili thotë:

  Zoti Delavi është e pamundur te Jesh në anën e dikujt që është kundër vehtes dhe mbron interesat e tjetrit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...