Published On: 17 Mars, 2016

Delawie mbështet EULEX-in në reagimin ndaj Hajredin Kuçit (Foto)

Greg Delawie, ambasadori amerikan në Kosovë, nëpërmjet “Twitter”-it ka mbështetur reagimin e EULEX-it ndaj ministrit të Drejtësisë Hajredin Kuçi.

Shoqëruar me linkun e deklaratës së EULEX-it ndaj Hajredin Kuçit, Delawie ka theksuar se SHBA-ja pajtohet që autoritetet e Kosovës duhet të sigurojnë ambient të qetë që gjyqësori të kryej punën e tij.

“SHBA pajtohet: Autoritetet e Kosovës duhet të sigurohen se gjyqësori merr mbështetje për të gjykuar në një mjedis të qetë”, ka shkruar ambasadori.

Në një emision televiziv, ministri Kuçi tha se dënimi i kryetarit të Skenderajt Sami Lushtaku nga Gjykata Themelore e Prishtinës është absurd.

Më pas pasoi reagimi i EULEX-it, duke e konsideruar deklaratën e Kuçit si tentim për frikësim dhe ndërhyrje politike.

“Mbrëmë, në një intervistë televizive, Ministri i Drejtësisë ka dhënë mendimin e tij lidhur me meritat e një rasti penal të profilit të lartë në Gjykatën e Apelit dhe e ka vënë në pyetje vendimin të cilin e kanë marrë gjyqtarët në Gjykatën Themelore në Prishtinë. EULEX-i thekson se deklaratat e tilla mund të perceptohen si frikësim dhe ndërhyrje politike. Autoritetet e Kosovës duhet të sigurojnë që gjyqësori të gëzojë mbështetjen e duhur për të gjykuar në një mjedis të paanshëm”, thuhet në reagimin zyrtar të EULEX-it.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...