Published On: 1 Korrik, 2016

Delawie: Disa njerëz po duan t’i prishin raportet me Malin e Zi për interesa politike

Tentimi për t’i prishur marrëdhëniet e Kosovës dhe Malit të Zi po shfrytëzohet nga disa persona vetëm për interesa politike. Kështu ka deklaruar ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie, gjatë një intervistë dhënë “Radio Evropa e Lirë”.

Ndonëse diplomati amerikan nuk përmendi aksionin e disa deputetëve të Lëvizjes “Vetëvendosjes”, të cilët para disa ditësh vendosën stemën e Republikës dhe flamurin kombëtar në territorin e Malit të Zi, ai tha se Departamenti Amerikan është pajtuar që ky demarkacion të jetë përfundimtar, transmeton Indeksonline

“Jam i zhgënjyer që njerëzit po e shfrytëzojnë këtë çështje, po përpiqet të grinden me Malin e Zi që është vend miqësor dhe përkrahës i Kosovës, për përftime politike. Departamenti i Shtetit shqyrtoi këtë çështje në dhjetor dhe doli në përfundim se kufiri është i njëjti me atë të vitit 2008. Komisioni ndërkombëtar e vlerësoi këtë në shkurt dhe mars, dhe vendimi i tij ishte se ishte i saktë”, ka thënë ai.

Diplomati amerikan me tej thotë se kufiri i shënuar nga Komisioni qeveritar është identik me kufirin që ka ekzistuar në mes të Kosovës dhe Malit të Zi në vitin 1974. “Është kufiri në bazë të cilit Kosova e ka shpallë pavarësinë e saj në vitin 2008”, është shprehur ai.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...