Published On: 20 Maj, 2016

Dekriminalizimi, gjendet mashtruesi i parë

Kryetari i Bashkisë së Pustecit, Edmond Themelko rezulton se nuk ka treguar të vërtetën në plotësimin e formularit të vetë deklarimit, që vjen në kuadër të ligjit për dekriminalizimin.

Themelko pretendon se nuk ka qenë në hetim ose gjykim nga një autoritet i huaj për kryerjen e veprave penale, nuk është ndaluar dhe as arrestuar dhe as i është caktuar ndonjë masë sigurie.

Por në shkurt të vitit 2016, Prokuroria Speciale në Maqedoni përfshiu në hetimin për çështjen “Titaniku” edhe Edmond Themelkon, dhe u lajmërua zyrtarisht se Themelko u arrestua së bashku me zyrtarë të tjerë të lartë maqedonas.

Themelko u akuzua për manipulim të zgjedhjeve në Maqedoni pasi rreth 400 banorë të kësaj bashkie që mbajnë dhe pasaportë maqedonase votuan në shtetin fqinj.

Themelko fitoi postin e kryebashkiakut të Pustecit, në zgjedhjet lokale të vitit 2015, nën siglën e ASHE.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...