Published On: 20 Janar, 2016

Deklaroi rrejshëm grabitjen, arrestohet

  • Mitrovicë, 20 janar – Hetuesit rajonalë në kuadër të Drejtorisë Rajonale në Mitrovicë, katër ditë më parë kishin nisur hetimet për rastin “grabitje”, të raportuar nga viktima, tashmë i dyshuari, i cili kishte deklaruar se në orët e mbrëmjes së datës 16 janar 2016, derisa po udhëtonte me veturë si shitës ambulant për një kompani mallrash, nëpërmes rrugës rajonale Vushtrri- Skenderaj, me të arritur në fshatin Dubovc, kishte raportuar se dy persona të maskuar nën kërcënimin e armës ia kishin marrë një shumë të hollash në vlerë 500 euro, të holla këto që i posedonte nga shitja e mallrave ambulantë.

Pas procedimit me vendin e ngjarjes me autorizim të prokurorit hetuesit kishin nisur hetimet drejt zbardhjes së rastit, të cilët gjatë hetimeve të vazhdueshme për rastin, si dhe mbi bazën e deklarimit të viktimës për rrethanat e rastit të raportuar si “grabitje” kanë arritur që të zbulojnë se nuk ekziston asnjë provë që në kohën e raportimit të veprës të ketë ndodhur “grabitja”, bëri të ditur Avni Zahiti, zyrtar për informim publik i Policisë në Mitrovicë.

Kjo ka rezultuar që viktima,tashmë i dyshuari, L. P. 35 vjeçar, të ketë deklaruar rrejshëm duke inskenuar rastin mbi justifikimin e shumës së të hollave tek pronari i kompanisë, të cilat i kishte humbur në lojëra fati disa orë para kohës së raportuar për grabitje.

Rrjedha hetimore si dhe provat e siguruara kanë bërë që vepra penale të tjetërsohet nga rasti “grabitje” në vepër penale “deklarim i rrejshëm” ndaj ankuesit tashmë në cilësi të të dyshuarit, i cili pas intervistës është liruar për procedurë të rregullt.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...