Published On: 14 Shtator, 2016

Dëgjimi i muzikës para gjumi është tejet i mirë për shëndetin

A e keni ditur se muzika që ju pëlqen mund të jetë shumë e mirë për trupin dhe mendjen?

Aftësia e muzikës për të na qetësuar, për të na bërë të lumtur dhe për të na motivuar në palestër mund të ketë ndikim edhe në pjesët tona tjera të jetës në mënyra të mahnitshme, transmeton Telegrafi.

Kjo për shkak se është dëshmuar edhe shkencërisht që muzika sjell përfitime të pabesueshme shëndetësore.

 Më poshtë i keni disa nga të mirat shëndetësore që i sjell dëgjimi i muzikës para se të flini, gjëra të cilat do t’ju bëjnë ta dëgjoni këngën e preferuar çdo natë para gjumi.

– Dëgjimi i muzikës para gjumi e përmirëson kualitetin e gjumit

– E zvogëlon stresin

– E ngritë disponimin

 – E zvogëlon apetitin

– E ngritë nivelin e përqendrimit

– E përmirëson kujtesën

– E normalizon shtypjen e gjakut

– E përmirëson funksionin e sistemit të imunitetit

/Telegrafi/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...