Published On: 17 Janar, 2016

Dega e PDK-së në Skenderaj don me vdekë për Sami Lushtakun

  • Dega e PDK-së në Skenderaj nëpërmes një deklarate ka lajmëruar futjen në grevë të kryesisë së saj, duke u solidarizuar me grevën që po e mban kryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku.

Ata u janë drejtuar Presidentes së Kosovës, Avokatit të Popullit, Këshillit për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut dhe institucioneve tjera duke i ftuar që të reagojnë urgjentisht në lidhje me trajtimin johuman ndaj Lushtakut, transmeton Koha.net.

“Më këtë rast lusim Presidenten e Kosovës, Avokatin e Popullit, KMLDNJ, dhe institucionet tjera relevante që urgjentisht të reagojnë në lidhje me trajtimin johuman që po i bëhet z.Lushtaku, duke ia ndaluar atij të drejtën për trajtim shëndetësor”, thuhet në deklaratën e tyre.

Ata më tej thonë se Sami Lushtakut në mënyrë flagrante po i shkelen të drejtat elementare njerëzore në kundërshtim me të gjitha konventat ndërkombëtare për të drejtat e njeriut.

“Ne vazhdojmë të besojmë se z. Lushtaku është dënuar padrejtësisht, ndërsa ditëve të fundit në mënyrë sakandaloze po i mohohet edhe e drejta me elementare për trajtim shëndetësor”, përfundon deklarata e tyre.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...