Published On: 16 Janar, 2016

Deçani sot nderon William Walkerin

Ish-ambasadori i OSBE-së në Kosovë dhe humanisti i madh, William Walker do ta vizitoi sot Deçanin, ku do të nderohet me çmimin që mbanë emrin e Heroit të Kombit “Shkëlzen Haradinaj’’ dhe me “Mirënjohje Qyteti’’.

Sipas një njoftimi të Komunës së Deçanit, William Walker do të pritet në sallën e Asamblesë Komunale në ora 11:00nga kryetari i Komunës së Deçanit, Rasim Selmanaj, i cili në nderim të të gjithë asaj që bëri në momentet më kritike për Kosovën 1998-99, do të nderohet me çmimet më të larta të këtij qyteti.

Ish shefi i Misionit vëzhgues të OSBE-së, ambasadori William Walker, masakrën e Reçakut, në cilësinë e vëzhguesit ndërkombëtar, e pati cilësuar si një “krim kundër njerëzimit”.

Masakra e Reçakut – më pas do të njihet si një nga ngjarjet kryesore, që ka shënuar një kthesë të madhe qysh në atë kohë, në diplomacinë ndërkombëtare në raport me Serbinë e asaj kohe dhe Kosovën, duke i paraprirë të gjitha tyre çfarë ndodhën – që çuan deri tek fushata e 78 ditore e bombardimeve ajërore të NATO-s./KosovaPress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...