Published On: 26 Maj, 2016

Deçanasit kundërshtojnë Vendimin e Gjykatës Kushtetuese

 

Vendimi i Gjykatës kushtetuese për njohjen e pronësisë nga manastiri mbi pronat e ndërmarrjeve publike APIKO dhe ILIRIA, ka nxitur qytetarët e Deçanit të cilin e quajnë Vendim politik dhe të dëmshëm dhe si tillë as që do pranohet ndonjëherë. Ata, iu kanë përgjigjur ftesës së Kryetarit të Komunës Rasim Selmanaj dhe subjekteve politike pjesë e Kuvendit Komunal (AAK, LDK dhe PDK), për një protestë paqësore, apo siç është quajtur “Marsh kundër Vendimit të Kushtetueses”. Me Vendimin e datës 20.05.2016, Kushtetuesja ia pranon pronësinë e mbi 23 hektar tokë këtij manastiri, sipas marrëveshjes mbi faljen e vitit 1997 të Qeverisë së Serbisë dhe të fuqizuar edhe nga UNMIK. Sipas të dhënave, në protestën e organizuar në Deçan, ishin rreth 3000 qytetar, e cila është përcjell nga mediume të shumta, të ardhur edhe nga Serbia. Për dallim nga herët tjera, protestës iu kishin bashkuar edhe deputetët e Kuvendit të Kosovës nga radhët e AAK-së, Time Kadrijaj, Pal Lekaj, Teuta Haxhiu dhe Lahi Ibrahimaj, të cilët deklarohen se janë me qytetarët e Deçanit, pasi që Vendimi i Kushtetueses është arbitrar dhe nuk është në përputhje me kërkesat e qytetarëve të Deçanit. Rasim Selmanaj, kryetar i kësaj komune iu është drejtuar protestuesve se kurrë nuk do zbatojnë këtë vendim, pasi që është i ndikuar politikisht dhe i dëmshëm për zhvillimin e Deçanit. “Vendimi nuk është në përputhje me drejtësinë, e as me interesat e qytetarëve, ndaj si i tillë as që do zbatohet nga institucioni komunal”, është shprehur Selmanaj, duke thënë se do shfrytëzojnë çdo rrugë që ky vendim mos të implementohet, pasi që është politik dhe duhet të bëhet zgjidhje politike dhe në përputhje me interesat e qytetarëve.

Adem Lushaj

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...