Published On: 17 Janar, 2016

Dëbora izolon fshatrat e Korçës, Vjosa përmbyt tokat në jug

Reshjet e dëborës kanë shkaktuar probleme në fshatrat malore të juglindjes, kurse në jug, lumi Vjosë ka përmbytur qindra hektarë tokë.

Banorët e fshatit Panarit në zonën e Vithkuqit kanë dhënë alarmin “SOS” se janë të izoluar prej dy ditësh për shkak të bllokimit të rrugës. Trashësia e dëborës ka arritur 50 centimetra dhe borëpastrueset nuk kanë mundur të pastrojnë këto akse.

Dëbora e madhe ka përfshirë edhe fshatin turistik të Dardhës, por tri borëpastruese kanë punuar intensivisht në këtë aks dhe rruga është e kalueshme. Megjithatë Dardha dhe disa zona të tjera në Devollin e sipërm kanë vuajtur mungesën e energjisë elektrike për shkak të defekteve në rrjet.

Prefekti i Korçës, Ardit Konomi, u bën thirrje qytetarëve që kanë zgjedhur Korçën si destinacion turistik apo e kanë të detyruar lëvizjen drejt këtij qyteti, të përdorin zinxhirët në automjetet e tyre. 19 mjete borëpastruese po punojnë për të siguruar kalueshmërinë në akset kombëtare si Korçë-Kapshtice, Korçë-Pogradec dhe Korçë- Ersekë.

Ndërkohë, në Selenicë Vjosa ka dalë nga shtrati. Kreu i Bashkisë, Përparim Shametaj, deklaroi për “Ora Neës”-in se është dëmtuar argjinatura dhe rrezikon përmbytjen e stacionit të ujit të pijshëm. Mësohet se janë rreth 150 hektarë tokë nën ujë. Ministria e Brendshme njoftoi sot paradite se gjatë natës, lumi i Vjosës rriti së tepërmi prurjet e tij, sidomos nga pjesa që vjen prej burimeve në tokën greke.

Në disa zona të Novoselës lumi ka dalë nga shtrati dhe situata pritet të rëndohet në orët në vazhdim nëse prurjet do të vijojnë me të njëjtin intensitet. Aktualisht janë disa hektarë tokë nën ujë.

Pjesa nën Urën e Mifolit është problematike. Po monitorohen hidrovoret dhe deri tani situata po mbahet nën kontroll.

Në Fier, prefekti Xhevit Bushaj thotë se situata është nën kontroll, por Vjosa është në pikën kritike dhe situata po monitorohet nga momenti në moment.

Shtabi i emergjencave ndodhet në terren.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...