Published On: 28 Janar, 2016

Debati: Zheji dhe Vasjari komentojnë ‘nismën’ e Blushit

Ditët e ftohta të janarit rikthyen sërish debatin e lënë pezull disa muaj më parë për çështjen e mandatit të kryetarit të Partisë Socialiste.

Deputeti Ben Blushi po sfidon kryetarin Rama, duke i kërkuar të ketë garë.

Analistët e gazetës Mapo, Artur Zheji dhe Arjan Vasjari, në dy komente të publikuara sot në versionin print, analizojnë pikërisht ‘nismën’ e Blushit.

“Në logjikën e ngushtë të interesave partiake, Partia Socialiste ka ende nevojë për Ramën si kryetar të vetin. Aq më tepër që Blushi dhe ca të tjerë që fshihen ende në hije pas tij, ligjërojnë vërtet mjeshtërisht, këngën e “Mjerimit Politik”, të mosrealizimeve të pritura të qeverisjes aktuale, porse mjerisht, janë vetëm komentatorë të shkëlqyer dhe tendenciozë dhe kaq,” shkruan Zheji.

Kurse Vasjari thekson faktin se Blushi nuk i ka sqaruar disa çështje.

“Në të famshmen letër të hapur drejtuar socialistit imagjinar (por jo vetëm) në prill të 2015, retorika e pyetjes së 100-të që Blushin e mundonte ishte: “A e di se, partitë e atyre që vranë në bulevard janë ende në aleancë me ne?”. E kam përgjithësisht të vështirë të besoj se zotit Blushi iu deshën pothuajse dy vjet për të kuptuar se LSI, pra, ajo që kishte vrarë në bulevard, po qeveriste me partinë e tij,” shkruan Vasjari.

Lexoni në lidhjet e mëposhtme të dy komentet e plota:

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...