Published On: 10 Mars, 2016

Debate të ashpra, Xhavit Haliti e Rexhep Selimi

  • Xhavit Haliti, deputet i PDK-së, i ka thënë liderëve të opozitës se duhet të bisedohet qoftë nevoja edhe me ekspertët më të mirë që ka Kosova, për demarkacionin. “A mundemi ne katër me u ul me biseduar dhe t’i marrim ekspertët më të mirë që i kemi në Kosovë, edhe me pa se Kosovës nuk iu është marrë as një pjesë e territorit nga askush”, tha Halili.
  • Por, deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi i i ka thënë Halitit se nëse do të bisedoni me ne ju duhet të heqni dorë nga marrëveshjet që opozita i ka kontestu.

“Nëse do të bisedoni me ne ju duhet të heqni dorë nga ajo që kemi kontestua. Nuk mundeni me biseduar me ne, pa hequr dorë prej asaj, nuk shkojnë të dyja, duhet të heqin dorë nga marrëveshjet që janë nënshkruar”, tha Selimi.

Ndërsa, Xhavit Halili,  i është përgjigjur Selimit, se as ai, e as Kryeministri Mustafa, as unë nuk mundemi të shkojmë te zonja Mogherini edhe me i thënë se unë e kom nënshkrua atë marrëveshje dhe tash duhet me u tërheq.

“As ti as Kryeministri Mustafa as unë nuk mundemi të shkojmë te zonja Mogherini e t’i themi se unë e kom nënshkruar atë marrëveshje dhe tash duhet me u tërheq”, është përgjigjur Halili.

Në debatin që do të zhvillohet në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ është i ftuar edhe kryetari i komunës se Gjilanit, Lutfi Haziri i cili tha se komuna që opozita mendon që është prek në decentralizim unë sot jamë kryetar i saj dhe kom fituar 60 %., dhe jam pro decentralizimit.

Ndërsa deputetja nga radhët e AAK-së, Teuta Haxhiu tha se AAK-ja do të pranonte të bisedonte më pozitën, por si të bisedojë kur as një marrëveshje që është arritur në Bruksel nuk është duke u zbatuar nga Serbia.

Sa i përket të rastit të sotëm që Rexhep Selimi u ndesh me njërin nga pjesëtarët e sigurimit në hyrje të Kuvendit, ai tha se nuk e kam ofenduar sigurimin vetëm i kam thënë të mos vazhdoj se mënyra e tij e bastisjen ka qenë jo etike.

“Asnjëherë nuk e kemi kundërshtuar  bastisjen trupore që na u është bërë, ndonëse i kanë kaluar normat etike, ai tha se nuk e kam ofenduar sigurimin vetëm i kam thënë të mos vazhdoj se mënyra e tij e bastisjen se ka qenë jo etike”, është shprehur Selimi.

Në pyetjen e Teuta Haxhiut të bërë Xhavit Halilit, se  “A ju ka pyetur juve dikush kur jua ka pru kufirin pikërisht në katundin prej nga vini ju?”.

Ai është përgjigjur se asnjë milimetër nuk është shkel, në pjesën e Rusolisë ku është bjeshka e vendit.

“Asnjë milimetër nuk është shkel, në pjesën e Rusolisë ku është bjeshka e vendit”, tha ai.

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. mali thotë:

    Ti xhavit Haliti duhej ti dije keto parime, qe kur ia fillove ti regrutosh grindavecet si rexhep selimi kunder Dr Rugoves. Ti je ai qe duhet te pergjhigjesh per krime e hasemeri ne mes Shqiptareve ne vecanti Kosovareve.Ti xhavit Halit. Ibrahim K. Azem S. Bardhyl M. me banden tuaje klosisto nanoiste bedri islami koco danaj e krejte banden sigurimo enveriste, i shkaktuat Kosoves plage te renda.Opinioni kombetar asht keqe informuar nga banda juaj. Nese duam te nisin punet e Kosoves per smbari,Dikush duhet tia sqaron Popullit cfare ndodhi me Kosoven.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...