Published On: 19 Shkurt, 2016

Dastid Pallaska: Me pazotësinë tonë, po e ftojmë Serbinë në Kosovë

Avokati Dastid Pallaska, ka reaguar lidhur me ngjarjet e sotme që kanë ndodhur në Kosovë. Ai në një status në Facebook ka thënë se pazotësia e pozitës për të qeverisur vendin me një shumicë prej 2/3 në kuvend dhe për të luftuar korrupsionin epidemik si dhe dhuna e përdorur nga opozita për pengimin e kthimit të Serbisë në Kosovë nëpërmjet derës së vogël të Asociacionit, po e fton Serbinë në Kosovë nga dera e madhe.
Ky është reagimi i plotë i Pallaskës:

Një ndër argumentet kryesore të Serbisë në kundërshtim të pavarësimit të Kosovës ka qenë dhe mbetet se ky vend është i pa-qeverisshëm.

Përveç kundërshtimit të pavarësisë, me këtë argument Serbia është munduar të arsyetoj edhe përdorimin e dhunës ndaj shumicës shqiptare në Kosovë. Edhe pse Serbia betejën e vet për pengimin e shpalljes së pavarësisë e ka humbur, mungesa e arsyes që aktualisht po mbizotëron tek elitat politike në vend po i jep Serbisë mundësinë e dytë për të bindur botën perëndimore se Kosova është me të vërtetë një vend i pa-qeverisshëm.

Duhet të theksohet se nënteksti i këtij argumenti është se vetëm Serbia di si ta qeverisë këtë vend. Pazotësia e pozitës për të qeverisur vendin me një shumicë prej 2/3 në kuvend dhe për të luftuar korrupsionin epidemik si dhe dhuna e përdorur nga opozita për pengimin e kthimit të Serbisë në Kosovë nëpërmjet derës së vogël të Asociacionit, po e fton Serbinë në Kosovë nga dera e madhe.

E dera e madhe për të cilën unë e kam fjalën është kur Serbia kthehet në Kosovë me kërkesën apo me heshtjen e aleatëve tanë pa të cilët pavarësia nuk do të arrihej në vitin 2008.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...