Published On: 9 Tetor, 2016

Dasma e princit Leka dhe ndotja ideologjike e shoqërisë shqiptare

Enver Bytyçi
Dasma e princit Leka ka nxjerre ne siperfaqe edhe njehere mjerimin dhe ndotjen ideologjike qe ekziston ne shoqerine tone. Kane kaluar 26 vite nga koha kur diktatura komuniste eshte rrezuar, por duket se muri ideologjik i kesaj diktature do te rezistoje gjate. Eventi mbreteror me martesen e pasuesit te familjes mbreterore shqiptare me nje vajze fisnike e te nje familjeje po ashtu fisnike e qytetare, shpalosi sjelljen tone bazuar ne instikamin e formuluar ne Kongresin e Permetit te vitit 1944 ndaj trashegimise shteterore ne Shqiperi. Nje vale reagimesh ideologjike, fyerjesh, shpifjesh dhe trillimesh u leshuan ne rrejetet sociale jo vetem nga qytetare te thjeshte, por edhe nga persanalitete te politikes e akdemike, jo vetem nga njerez te moshave te vjetra me dekoratat e partizaneve ne gjoks, por edhe nga te rinj, mesa duket pasues te ketyre veteraneve, jo vetem nga çobane malesh me opinga, por edhe nga qytetare denbabaden me banim ne qytete. Edhe vete diktatori po te ngrihej e te shkruante, do te ishte rezervuar pak me shume se nje pjese e madhe e ketyre kritizereve te semure ideologjike. Ndoshta nuk do te klishte perdorur epitete dhe krahasime kaq banale sa ndjekesit e tij. Jemi mesuar tashme me gjuhen e eger qe adresohej e adresohet pa dogane kunder ish-Mbretit Zog dhe familjes se tij. Jemi mesuar me zhargonin propagandistik bazuar ne ideologjine komuniste, sipas te cilit “Ahmet Zogu ishte tradhetar, hajdut i thesarit dhe floririt” dhe perralla te tilla te thena e sterthena ne 70 e ca vjet radhazi. Por se kjo semundje te njerezve skicofrene me mandate deputetesh e dilpoma akademikesh do te vijonte edhe sot, kur informacioni ka ardhur thuajse i plote ne duart tona, kete askush nuk e kishte besuar. Ahmet Zogu dhe familja e tij do te ishin nder me te respektuarit ne nje vend te emancipuar e te qyteteruar. Por kjo ende nuk po ndodh ne vendin tone, çka do te thote se ne vazhdojme te vuajme ne pelenat e fonjsherise ideologjike te imponuar dhe mekuar me helmin e gjeopolitikes se Lindjes. Kjo nuk po ndodh nder ne edhe pse ne keto 25 vite jemi nje vend i lire, jemi qytetare te lire, me mundesi per te marre e dhene informacion te pafund e per identifikimin e asaj qe quhet veprimtari shteterore, shtetformuese e shtetendertuese ne vendin tone. Ne jemi e duhet te jemi tashme ne gjendje te dijme te bejme krahasimin e epokave te ndryshme te qeverisjes ne Shqiperi e mbi kete baze te ndertojme apologjine e secilit prej atyre qe e kane qeverisuar ose e kane sunduar kete vend. Por ne nuk po e bejme kete, sepse ideologjia e se shkuares na ka erresuar syte dhe na ka turbulluar mendjen aq shume, sa para fakteve, shkences, te dhenave, argumenteve vendosim gjithnje interesat ideologjike, edhe pse keto interesa vijne ne kundershtim me interesat kombetare te shqiptareve. Te urresh nje personalitet si Ahmet Zogu ne kete mase, ta shtrish kete urrejtje deri te brezi i dyte i tij, tek nipi, eshte me shume se cinizem dhe urrjetje. Urrejtjen, cinizmin dhe ligesine e ushqen dhe e mban gjalle vetem ideologjia e diktaturave dhe despoteve. Fatkeqesisht ato qe u thane dhe u shkruan me bollek kunder marteses se Princ Lekes, kunder ish-Mbretit te Shqiptareve, Ahmet Zogut, kunder familjes se tyre deshmojne se do te na duhet shume e shume kohe te zeme vendin tone te merituar ne fmiljen e kombeve te qyteteruara, Nese do behej nje dasme e tille ne familjet e tradites mbreterore ne vendet e qyteteruara, pavaresisht modelit republikan te qeverisjes ne keto vende, do te kishte nje reagim te plote pozitiv. Ajo dasme do te sherbente si model, si ngjarje qe lidhte te tashmen me te kaluaren, me kulturen, me traditen. Per pasoje qytetaret e vendeve te civilizuara ndjehen mire, ndjehen madje krenare qe kane ne mesin e tyre modele, te cilat nuk mund t’i plotesojne format republikane te qeverisjes. Eshte fjala per modele te kultures, te tradites, te civilizimit. Se paku per nje gje kritiket duhet te binin dakort: Te qendronin para ekranit, me qellim qe te shihnin modelin e organizimit te nje dasme te thjeshte dhe fisnike. Te krenoheshin se perfaqesues te familjeve me tev shquar te tradites ne Europe ishin prezente ne kete dasem fisnikesh ne Shqiperi. Por reagimi i pashembullt ne kete rast nxori dhe nje ves tjeter ideologjik. Ne shqiptaret, te mesuar dhe edukuar nga diktatura, nuk e pranojme eliten, nuk e pranojume fisnikerine, jo se nuk e admirojme ate, por te fisnikeria dhe elita duam te shkojme duke eleminuar pikerisht ata qe i kane keto elemente. Ne jetojme me psikologjine e barazise ne varferi materiale e morale, intelektuale dhe akademike, elitare dhe fisnikerore. Kete lloj barazie shkaterruese e edukoi ideologjia komuniste ne gati 50 vite e sot gjendemi ende nen ndikimin e hashashit te ideologjise komuniste. Ndaj nuk e duam tjetrin, sepse mendojme de do ta donim vetevten, duke urryer te tjeret. Ndaj jemi keta qe jemi dhe turremi ne blogje e rrjetet sociale per te shfryre mellefe dhe inate ideologjike e politike, te cilat sa me shume zgjasin, aq me shume e shkaterrojne genin tone dhe te ardhmen e kombit tone.

 
Displaying 7 Comments
Have Your Say
 1. keti thotë:

  Po per Shen Naumin e falur keni degjuar gje xhaxhi?
  Pse kush e vrau Hasanin tonë? E xhaxhi sqenke informuar shumë vetem paske shkruar kot

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Nuri Cena thotë:

  1- Urime dhe me trashgime cifti i Ri i familjes se Mbreterise se Shqiperise ! Sa per familjen mbretrore te Serbise qe ka marr pjese ne martesen e shkelqesise tone Prince Leka Zogu II . Ne Serbia shteti qeveriset nga sistemi Republik Parlamentare dhe jo me sistem Monarki ne kryetar shteti Mbretin . Familja mbretrore e Serbise pas ardhjes se diktatures komuniste 1945 ,ajo me pas eshte detyruar te largohet nga Serbija. Pas 1990 familja Mbretrore e Serbise eshte rikthyer ne Serbi dhe gezon gjithe te drejtat e saj. Keshtu ka ndodhur me gjitha familjet mbreterore ne Europe jan debuar nga vendi i tyre , pasi jan pushtuar shtetet e tyre nga diktaturat komuniste. Kurse diktatura komunizmi e pare ekspermentale ne Rusi e ardhur me 1917, ajo beri vrasjen dhe zhdukjen e gjithe personave te afert te familjes Mbreterise ne Rusi. Sa per shpifjet pa fakte dashakeqse te bera nga historia e diktatures komuniste kunder Mbretit ZOGU I dhe familjes mbretrore te Shqiperise . Keto jan te pa verteta sepse diktaturat kan obligim mashtrimin , vrasje , vjedhje dhe nuk njohin aspak te drejtat e njriut . Sa per vrasjen e antikomunistit heroit Hasan Prishtina , keto fakte komuniste jan sajesa dashakeqse . Per ma shume argumet bindes e tregon , takimi miqesor i Nipit te Hasan Prishtines me nipin e Mbretit ZOGU I te quajturin Princ Leka Zogu II .

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 3. Urime dhe me trashgime cifti i Ri i familjes se Mbreterise se Shqiperise ! Sa per familjen mbretrore te Serbise qe ka marr pjese ne martesen e shkelqesise tone Prince Leka Zogu II . Ne Serbia shteti qeveriset nga sistemi Republik Parlamentare dhe jo me sistem Monarki ne kryetar shteti Mbretin . Familja mbretrore e Serbise pas ardhjes se diktatures komuniste 1945 ,ajo me pas eshte detyruar te largohet nga Serbija. Pas 1990 familja Mbretrore e Serbise eshte rikthyer ne Serbi dhe gezon gjithe te drejtat e saj. Keshtu ka ndodhur me gjitha familjet mbreterore ne Europe jan debuar nga vendi i tyre , pasi jan pushtuar shtetet e tyre nga diktaturat komuniste. Kurse diktatura komunizmi e pare ekspermentale ne Rusi e ardhur me 1917, ajo beri vrasjen dhe zhdukjen e gjithe personave te afert te familjes Mbreterise ne Rusi. Sa per shpifjet pa fakte dashakeqse te bera nga historia e diktatures komuniste kunder Mbretit ZOGU I dhe familjes mbretrore te Shqiperise . Keto jan te pa verteta sepse diktaturat kan obligim mashtrimin , vrasje , vjedhje dhe nuk njohin aspak te drejtat e njriut . Sa per vrasjen e antikomunistit heroit Hasan Prishtina , keto fakte komuniste jan sajesa dashakeqse . Per ma shume argumet bindes e tregon , takimi miqesor i Nipit te Hasan Prishtines me nipin e Mbretit ZOGU I te quajturin Princ Leka Zogu II .

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 4. Fatmir Shehu thotë:

  Z.BYTYCI MOS BEJE PERGJITHESIME QE NUK TE TAKOJNE. NE SHKRIMIN TUAJ THONI :”Ne shqiptaret, te mesuar dhe edukuar nga diktatura, nuk e pranojme eliten, nuk e pranojume fisnikerine, jo se nuk e admirojme ate, por te fisnikeria dhe elita duam te shkojme duke eleminuar pikerisht ata qe i kane keto elemente.”. KUR THUA NE SHQIPTARET – NE SE JE SHQIPTAR SIGURISHT , KE FUTUR DHE VETEN BRENDA. ESHTE MIRE QE TE MOS BESHE OFEZA KOMBETARE . ELITE NUK ESHTE VETEM MBRETI DHE OBORRTARET E TIJE , KOMBI AQ ME SHUME NE NJE EPOKE TE DEMOKRACISE MBAREBOTERORE KA SHUME ELITA QE NUK BESOJ SE NUK I DINI.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(1)
 5. Tomor thotë:

  Artiullshkruesi ben loje fjalesh per te shmangur argumentat shkencor dhe historik. Ky artikullshkrues per menyres se si mundohet te justifikoj nje periudhen nder me te errtat te historise sone duke nxjerre etiketa pa dogane, nuk ben gje tjeter vecse tregon se sa i perdorur eshte.
  Sikur artikullshkruesi te pergjigjej ne pyetjet, – se si erdhi ne fron Ahmet Zogu? Cfare urdherash mori nga ata qe e ndihmuan te behej “mbret i shqiptareve”? Me urdher te kujt u likuiduan fizikisht personalitetet qe punonin dhe luftonin per tokat shqiptare jashte Shqiperise londineze? dhe pyetja me e thjeshte e mundshme.. Kur Shqiperia sulmohet nga Italia, cka beri Ahmet Zogu?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(3)
 6. Xhafer Leci thotë:

  Çiftit të ri i urojmë fat dhe shëndet të plotë ! Një fjalë e urtë popullore thotë: Pas Atit të mirë qohet shumë pluhur. Komunistët shqiptar që 70 vite ende nuk po mund lirohen, nga ideologjia sllavo komuniste e armiqëve tonë të përbetuar shekullorë, serbo ruso sllavo ortodoks. Jo vetëm kaq, por gjeneratat e vjetra të helmuara nga ky kancerë i pasheruar, janë duke i helmuar edhe gjeneratat e reja…!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(3)
  • I nderuar zoteri ne kete ceremoni martesore ishin edhe sllavo-monarkistet e Serbise dhe te Rusise.. A mund ta shpjegoni prezencen e tyre dhe te reflektoni pak me thelle.. sikurse a dini ju gje per Hasan Prishtinen, Luigj Gurakuqin, Bajram Currin, Avni Rrustemin… besoj qe keni degjuar per keto personalitetet..

   Përgjigjiuni
   Pelqej(1) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...