Published On: 13 Tetor, 2016

Dashuria e fshatit…

Dashuria e fshatit…

Saherë jam aty në fshat
Ndjenja më bën përvete,
…Dhe ulem mu në mes të fshatit
Për një gotë ujë, për një kujtim…!

Dua ta shoh sesi dashuron fshati im
Të gjallët si i duan të vdekurit,
Kujtimet e tyre ku mbetën,
Pse humben në dritë, pse në terrë u treten?.
Ah, kjo është dashuria e fshehtë e fshatit tim!

Dua ta dua edhe më shumë
E ta ndjej sikur në fëmijëri,
Se loti shpesh i shkoj për faqe
E asnjëherë s’u frigua ky vigan.
Nuk do frigohët jo, vendi im
Se aty linda edhe unë,
Me dashuri në këtë fshat.

Saherë jam aty në fshat
E dua edhe më shumë,
O Zot!

Agron Zeqiraj
Pforzheim, 13.10.2016

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...