Published On: 22 Janar, 2016

Darka e vonshme i paraprin infarktit

Me siguri prindërit ju ka thanë që nuk është mirë të shkohet në shtrat me stomak të mbushur, dhe kanë të drejtë, pohon hulumtimi i ri i nutriciontistve grekë nga Universiteti i Jonit.

Nëse prisni vetëm gjysmë orë para se të shkoni në shtrat, për dy të tretat do të zvogëloni shanset për të pasur infarkt. Çdo dhjetë minuta rreziku bie për dhjetë për qind.

Studimi të cilin e ka udhëhequr Christina-Maria Kastorini, eksperte për ushqimin mesdhetar, thotë që hulumtimi nuk e kishte për qëllimin të dëshmojë shkaqet dhe efektet por vetëm lidhjen e darkës së vonshme dhe sulmit të mundshëm në zemër.

Rreth 1.000 të anketuar (nga të cilët 500 të shëndetshëm, 250 që kishin mbijetuar infarktin dhe 250 me sindromën akute koronare) i kanë plotësuar pyetësorët për shprehitë e lidhura me gjumin dhe shujtat, transmeton Koha.net.

Në krahasim me njerëzit të cilët kanë darkuar më pak se një orë para se të shkojnë në shtrat, ata që kanë pritur 60 deri 70 minuta kanë pasur 66 për qind shanse më të vogla për të pasur sulm në zemër.

Personat të cilët kanë pritur prej 70 minuta deri dy orë, i kanë zvogëluar shanset për 76 për qind, nga arsye të panjohura deri tani.

Megjithatë, dr. Kastorini konsideron që përgjigjet mund të gjenden në një studim të mëparshëm, me të cilin është zbuluar që darka e vonshme mund të jetë e lidhur me rrezikun e lartë nga refluksi. Refluksi është i lidhur me apnean, ndërsa apnea me rrezikun nga sulmi në zemër.

David Holmes, profesor i mjekësisë në klinikën Mayo, ka teori tjetër: “Kur hamë, niveli i sheqerit në gjak ndryshohet, si dhe niveli i kolesterolit dhe qarkullimi i gjakut. Të gjitha këto ndryshime mund të ndikojnë në rrezikun e shtuar nga sulmi i zemrës në gjumë”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...