Published On: 31 Janar, 2016

Daniel Serwer: Evropa me qasje raciste ndaj shqiptarëve!

Eksperti për çështjet  në Ballkan, profesor Daniel Server, i cili konsultohet shpesh nga Shtëpia e Bardhë për politikat në Ballkan, në një ligjëratë  që ka pati me studentët e Kosovës që po qëndrojnë në një vizitë studimore në Washington Spring School, ka thënë, “Evropa ka qasje raciste ndaj shqiptarëve”.

Ai i ka bërë këto komente muaj më parë duke folur për vonimin e liberalizimit të vizave për Kosovën, proces ky i cili sipas prof  Server, është i stërvonuar dhe i pa justifikueshëm nga Evropa.

Në takimin me studentët që po udhëhiqet nga prof Dr. Faton Bislimi, në ligjëratën e tij Daniel Server, duke folur për zhvillimet në Kosovë ka thënë se hapja e kufijve në Ballkan është hapje e “Kutisë së Pandorës”.

– \”Nuk mund te ketë as ndarje te Kosovës e as bashkim me Shqipërinë, ndryshimi i kufijve është hapje e Kutisë se Pandores dhe kjo nuk i duhet Amerikës dhe aleateve tanë ne Evrope\”, ka thënë Server.

Prof Daniel Serwer, duke folur për Gjykata Speciale, ka vlerësuar se Gjykata Speciale është rezultat i dështimit te sistemit gjyqësor te Kosovës ne njërën ane, dhe përkushtimit dhe insistimit serb tek ndërkombëtaret qe kjo te behet, ne anën tjetër.

– \”Zhvillimi i Kosovës varet nga përgjegjësia qe marrin Kosovaret për fatin e tyre dhe nga vendosmëria e tyre për te çuar ne vend idealet qe kane pasur\”, ka thënë prof Server, duke shtuar se   \” Çështja shqiptare sot nuk është prioritet ne Washington, fatkeqësisht, ka shume prioritete me te mëdha me te cilat ballafaqohet politika e jashtme amerikane tani – si ISIS, Korea e Veriut, Irani, etj\”

– \”Prandaj, sot me shume se kurrë shqiptaret duhet te punojnë intensivisht ne Washington qe te mbesin sa me larte ne agjendën Amerikane dhe te kenë përkrahjen e Washingtonit ne vazhdimësi…\”, ka thënë profesor Server.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...