Published On: 24 Qershor, 2016

Dalja e Britanisë nga BE trondit tregjet globale

Britania ka votuar për të lënë në Bashkimin Evropian, pasi referendumi historik i së enjtes tregoin një rezultat që e çon vendin në një rrugë të pasigurt.

Tregjet financiare botërore ranë, teksa rezultatet treguan një ndarje qind 51.8 / 48.2 në favor të largimit. Paundi pësoi më të madhe rënien e saj një-ditore prej më shumë se 10 për qind kundrejt dollarit, duke arritur nivelin më të ulët në 31-vjet, nga frika e tregut se vendimi do të godisë investimet në ekonominë e pestë më të madhe në botë, shkruan Reuters.

Pas këtij votimi do të fillojnë të paktën dy vjet të procedurës së çrregullt të divorcit me BE-në, që ngrenë pyetje mbi rolin e Londrës si një një qendër globale financiare dhe do të ushtrojë presion të madh mbi kryeministrin David Cameron që të japë dorëheqjen, edhe pse ai u zotua gjatë fushatës për të qëndruar në çfarëdo rezultati .

Euro ra më shumë se 3 për qind kundrejt dollarit si rrjedhojë e shqetësimeve se një votë Brexit do të bëjë dëm më të gjerë politik dhe ekonomik për Bashkimin Europian, që tashmë do të bëhet me 27-anëtarë. Investitorët iu drejtuan aseteve të sigurta, duke përfshirë arin, dhe jeni u rrit. Aksionet evropiane pritet të hapen 6 deri në 7.5 për qind më të ulëta.

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga Banka e Anglisë. Politikëbërësit global janë të përgatitur të veprojnë për të stabilizuar tregjet, teksa Ministri japonez i Financave Taro Aso ka premtuar të “përgjigjet sipas nevojës” në tregun e monedhës.

Kishte eufori mes forcave euroskeptike të Britanisë, duke pretenduar një fitore të asaj që ata e kanë quajtur një protestë kundër udhëheqësve britanikë politikë, bizneseve të mëdha dhe udhëheqësve të huaj, duke përfshirë Barak Obama-n, i cili kishte kërkuar që Britania të qëndronte në bllok.

“Nëse parashikimet janë të drejta, kjo do të jetë një fitore për njerëz të vërtetë, një fitore për njerëzit e zakonshëm, një fitore për njerëzit të mirë … 23 qershori le të hyjë në historinë tonë si ditët tona të pavarësisë”, tha Nigel Farage, udhëheqës i Partisë së Pavarësisë euroskeptike në Mbretërinë e Bashkuar.

Ai e quajti BE-në një “projekt i dënuar”.

I pyetur nëse Cameron, i cili e quajti referendumin në vitin 2013 dhe fushatë për të qëndruar në bllok, duhet të japë dorëheqjen pasi Britania votoi për Brexit, Farage tha: “. Menjëherë”

Një ndihmës që punon në zyrën e Cameron u tha gazetarëve: “Ne jemi në territorin e panjohur … Gjithkush është me të vërtetë i lodhur Ata nuk kanë fjetur.”.

Mbretëria e Bashkuar në vetvete tani përballet me një kërcënim për mbijetesën e saj, pasi skocezët votuan 62 përqind në favor për të qëndruar në BE dhe ka të ngjarë të bëjnë presion për një referendum të ri për pavarësinë, pas votimit të saj të vitit 2014 për të qëndruar në Mbretërinë e Bashkuar.

Ministri i parë skocez Nicola Sturgeon tha se votimi i së enjtes “, bën të qartë se njerëzit e Skocisë shohin të ardhmen e tyre si pjesë e Bashkimit Evropian.”

Politikanët evropianë kanë reaguar me tronditje. “Ju lutem unë jam ende duke fjetur them dhe kjo është e gjitha vetëm një makth i keq!” shkroi në twitter ish kryeministri finlandez, Alexander Stubb.

Daja nga BE mund të kushtojë Britanisë aksesin në tregun e vetëm pa barriera të BE-së dhe do të thotë se duhet të kërkojë marrëveshje të reja të tregtisë me vende të botës.

BE-ja nga ana e saj do të dalë ekonomikisht dhe politikisht e dobësuar, pasi përballet me largimin jo vetëm të propozuesit e saj të tregut të lirë, por edhe një vend anëtar që ushtron të drejtën e vetos në Këshillin e Sigurimit dhe drejton një ushtri të fuqishme. Me një të rënë të lapsit, blloku do të humbasë rreth një të gjashtën e prodhimit të saj të përgjithshëm ekonomik.

Cameron pritet të raportojë zyrtarisht rezultatin te homologët e evropianë brenda disa ditësh dhe të përgatisë negociatat për dalje për herë të parë të një shteti BE-ja – një dalje, që ai ka thënë se do të ishte e pakthyeshme. /monitor/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. hashimi thotë:

    te nderuar lexues , kjo eshte nje stategji e re e rotshildave qifut per ta sjelle ne loje valuten elektronike globale BITCOIN e cila vlen 1 BITCOIN = 589 Euro dhe per ti bankrotuar valutat tjera nacionale Britania e Madhe i paraprin me pare ndersa amerika me dajak , vatikani me magjina ndersa jerusalemi me strategji , pra pergaditet plani nga PAX BRITANICA , DHE PAX AMERICANA NE PAX JUDAICA , nuk ka humb Anglia por kane humb gjermania , japani, kina , rusia Etj ketu kane fitue zionistat qifut . na ne kosove , do te hyjme ne BE ATEHER KUR NUK DO TE KETE BE po na ma mire eshte me shique qysh me i nale hajnite e dredhite e tradhtite se Evrope mi evrope e kemi ne kosove vetem le te zbatohet drejtesia

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...