Published On: 22 Janar, 2016

Dalin zëra kundër kandidaturës së Murat Jasharit për president

Drejtori i Lëvizjes Fol ka dalë kundër idesë që Murat Jashari të kandidohet për krye të shtetit. Këtë e ka shprehur në profilin e tij në Facebook.

“Jam kundër kandidaturës së Murat Jasharit, nipit të Adem Jasharit për President. Çfarëdo tentimi që Murati të bëhet President ose vetëm edhe të jetë kandidat do të ishte kundër idesë së vet xhaxhait të tij. Meritat e paçmueshme të Adem Jasharit dhe gjithë familjes së tij nuk mund të tentohen me u barazu me ndonjë post publik, çfarë do qoftë ai, pra edhe posti i Presidentit”, ka thënë Zogaj, përcjell koha.net.

Madje, sipas tij, vet Murat Jashari do të duhej ta kundërshtonte një ide apo propozim të tillë.
“Ne, pra qytetarët e Kosovës nuk duhet me kriju trashëgimi politike të askujt. Me çfarëdo sakrificash e me çfarëdo historish. Ne nuk jemi mbretëri, rrjedhimisht nuk do te duhej të tolerohej qasja e tillë. As Adem Jashari e as Ibrahim Rugova nuk ishin dhe nuk janë mbretërit tanë. Që të dytë, nuk besoj që të kenë pasur ide të mbretërimit të Kosovës familjarisht”, ka thënë Zogaj. “Përderisa ata nuk e kanë pasur këtë qasje, pse duhet ta kemi ne?”, ka shtuar ai.

Emri i Murat Jasharit është përmendur për president të Kosovës, në kohën kur Atifete Jahjaga po e kryen mandatin, e Hashim Thaçi nuk po shihet si figura që unifikon popullin, rol të cilin e ka presidenti.

Thaçin për president ka thënë se nuk do ta votojë edhe deputeti Gëzim Kelmendi, që në Kuvend hyri si pjesë e Partisë së Drejtësisë, e cila bëri koalicion parazgjedhor me PDK-në e Hashim Thaçit, raporton Koha.net. Por tash kreu i partisë “Fjala”, është ndër të parët që po përmend emrin e Murat Jasharit, djalit të Hamëz Jasharit për kryetar shteti.

“Ka ardhur koha që Kosova ta nderoj familjen Jashari duke zgjedhur Murat Jasharin President të Kosovës. Duke u bazuar në sakrificën dhe kontributin historik të familjes Jashari, konsideroj se Murat Jashari, anëtar i kësaj familje, është figura më e përshtatshme për te qenë i pari i vendit”, ka thënë Kelmendi, përcjell koha.net. “Pozita e Presidentit ka për qëllim unifikimin e popullit, dhe kush më mirë se një pjesëtar i kësaj familje emblematike do të luante këtë rol? Murati dhe familja Jashari, në krejt periudhën e pasluftës, vazhdimisht kanë kontribuar në unitet, duke berë thirrje për unifikim të faktorit politik në Kosovë. Koha për zgjedhjen e Presidentit të ri të vendit po afrohet. Murati dhe familja e tij e meritojnë këtë nderë”, ka shtuar ai në Facebook.

E kur jemi te ky rrjet social, deri tani janë hapur 5 faqe që e duan këtë anëtar të familjes Jashari në krye të shtetit.

Gjatë ditës, portali Koha.net ka provuar të kontaktojë me Murat Jasharin por e ka pasur të pamundur. Deri tani ai nuk është deklaruar rreth kësaj kandidature.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...