Published On: 23 Maj, 2016

“Daily Mail” jep alarmin: Disa vrasës shqiptarë fshihen në Angli

Historia e Saliman Barçit ka ngjallur së tepërmi interesin e mediave britanike, pasi u bë publike se shqiptari që ka përfituar azil në Britaninë e Madhe, kërkohet në Shqipëri për dy vrasje të bëra në vitin 1997.

Prestigjiozja “Daily Mail”, në një tjetër artikull shkruan se përveç Barçit, ekziston frika se në Angli fshihen edhe të tjerë shqiptarë që janë të kërkuar për vrasje. Tabloidi britanik ka pyetur në lidhje me këtë çështje Teno Hodajn, një zyrtar i lartë i Interpol Tiranës, i cili i tha për “Daily Mail” se janë të paktën 6 shqiptarë të akuzuar për vrasje që jetojnë në Britani të Madhe.

“Problemi më i madh me Mbretërinë e Bashkuar është fakti që shumë shqiptarë kanë marrë pasaportë britanike si shtetas kosovarë duke shfryëzuar luftën e Kosovës. Ata kanë përdorur emra falsë për të marrë nënshtetësinë britanike. Zyrtarët nuk mund ta bëjnë dallimin mes shqiptarëve dhe kosovarëve”, tha zyrtari i Interpol Tiranës.

Ai shtoi gjithashtu se procesi për të ekstraduar një person nga Britania e Madhe është shumë e gjatë dhe kjo i jep kohë të dyshuarit që të largohet.

“Unë kam marrëdhënie shumë të mira bashkëpunimi me policinë britanike dhe Ministrinë e Brendshme, por mendoj se Gjykatat britanike duhet të kenë më shumë besim tek ne për të bashkëpunuar për një proces gjyqësor në mënyrë korrekte”, u shpreh Hodaj.

Saliman Barçit shkoi në Britani të Madhe në vitin 2002 dhe përfitoi azil duke përdorur identitet fals si shtetas nga Kosova.

“Daily Mail” ka marrë informacione zyrtarë në Tiranë për të tjerë shqiptarë të kërkuar në shtetin ishullor, që janë Kadri Hoxha 56 vjeç dhe Avni Metra 53 vjeç, të dy nga Burreli dhe që Shqipëria ka kërkuar nga Aglia ekstradimin e tyre, por që ende nuk janë gjetur.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...