Published On: 20 Janar, 2016

“Daily Mail”: Fundi i perandorisë së drogës dhe lidhjeve me ISIS

Gazeta britanike “Daily Mail” i ka bërë jehonë vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda në Tiranë për të dënuar 10 të akuzuarit e bandës së Lazaratit. Sipas gazetës me këtë vendim morri fund një prej perandorive të drogës që kishte pushtuar Europën. Sipas gazetës, ky fshat qarkullonte kanabis me vlerë 5 miliard euro. Gazeta thotë se pas ndërhyrjes së policisë me rreth 800 forca u bënë më shumë se 30 arrestime.

Pas ndërhyrjes “Daily Mail” thotë se sërish në Shqipëri mbillet kanabis në zona të tjera më të thella. Edhe kjo gazetë thotë se ka pasur lidhje të mafias së lëndëve narkotike dhe elementëve radikalë të ISIS. Sipas saj në këtë lojë nuk është i përfshirë vetëm trafiku i drogës, por edhe armët dhe femrave që përdoren nga xhihadistët.

“Daily Mail” citon ish-deputetin Tritan Shehu, që sipas tij “e ka ngritur zërin edhe më herët për shqetësimin që ISIS po forcon lidhjet me krimin e organizuar. Ne duhet të bëjmë ç’është e mundur për të shkëputur këto lidhje”- ka thënë Tritan Shehu.

Gazeta thotë se shumë nga kanabisi i Lazaratit përfundonte në Britani. Shkrimin mund ta lexoni këtu.

Pictured are some of the 100 tonnes of marijuana plants found growing in the lawless village of Lazarat, Albania

The town is known as Albania and Europe's cannabis capital - pictured are marijuana plants being cultivated

The village contained incredible amounts of the drug - much of which were burned. Here are some the sackfuls of the drug found

Police investigators work through the boxes of rocket propelled grenades and explosives found inside the tiny village

Other weapons found in Lazarat, nicknamed Europe's 'capital of cannabis', included these assault rifles

Grenades were also stashed by the gangsters, ten of whom have been jailed by Albanian authorities 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...