Published On: 7 Gusht, 2016

Çun Lajçi: Letër e hapur Milo Gjukanoviqit

 

I nderuari mik.

Mbas shumë letrash dërguar z.Isa Mustafës e Hashim Thaçit, po marr guximin e budallakinë t’ua dërgoj edhe nji të tillë Juve, me shpresën se ndokush nga shqiptarët e Malit Zi kanë me lexue dhe mbase dora-dorës ka me ra edhe n’veshin tuaj.

E di se kanë me m’përqeshë, por tue qenë artist e hiç politikan, por le e rritë n’ Rugovë, dhe tue dijtë mirë historinë e atyne bjeshkëve që na përkufizojnë me shekuj dhe tue mos i harrue rrëfimet e plakut tim (armikut tuaj të përbetuem- kaçak malesh ma) për fiset tuaja sojnike, për atdhetarizmin e besnikninë e Veliçanve të cilët luftuan qê Rugova të mos zbrez poshtë Çakorrit, por as Ata kurrë nuk zbriten me ra Bjelluhês, sepse e dinin se janë tokat plot vorre të Rugovës.

Nëse je sojnik, e sipas Njegoshit duhet të jeshë, atëherë pyeti pleqtë e Velikës, a ka qenë ndër shekuj ndonjiherë Qafa e Diellit, Çakorri, Moknat e Dromodoli i tyne.

Nëse janë trima e burra qysh mi ka përshkrue baba im Ali Rexha, kanë me t’thanë “mos gabo me ia marrë tokën Rugovës, se asht halë që shpesh neve na ka mbet në fyt. Aty s’kemi eshtna as vorre as tapia”.

Sigurisht se je sojnik Milo dhe s’len me t’bre ndërgjegjja pa i pyet pleqtë e Velikês për livadhet e tyne,  tapiat apo stanet e vorret deri poshtë Bjelluhës – sepse kurrë s’kanë ekzistue!

Po të shkruej sepse fatkeqësisht Ti po më del ma burrnor e fisnor se sa Isa e Hashimi, sepse Ti bile nuk na kërkove tapia për bjeshkët e Nemuna, siç na kërkuen këta dy pazarxhijtë tonë, por ia morën 5000 hektar Rugovës e 3000 Podgurit e t’qerasin ty.

I nderuemi Milo.

Je Malazez e malazezët e duen fortë lahutën, andaj bahu burrë e ndëgjoi lahutarët tu se për çka i këndojnë Çakorrit dhe deri ku e përkufizojnë tokën e “Gorski Vijenac-Kunorës së Maleve” dhe tregoju Sulltanve t’mi deri ku asht kufini Rugovë – Velikë dhe deri ku luftoi Mark Milani, se m’kan qillue t’palexueshëm e fortë lakmiçarë!

Merre lahutën Ti se unë e kam dhe po dalim te kafja e moçme aty mu n’kufi te guri dhe po knojmë për Çakorrin kufi dhe miqësisht po i vjerrim flamujt!

Me respekt nga artisti

Çun Lajçi

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...