Published On: 22 Janar, 2016

Ç’po ndodh, a po ngjallet ndjenja kombëtare në Çamëri?

Nxënësit në Çamëri me simbolin KuqeZi / Ç’po ndodh atje?
Nxënësit e Prevezës me duar-shqiponjë : A po ngjallet ndjenja kombëtare në Çamëri?!

Këto ditë një shkollë të mesme në Prevezë-Çamëri-Epiri i Jugut, nxënësit bënë shenjët e shqiponjës shqiptare. Një lajm i mire po te kemi parasysh presionin e madh te shtetit grek për te ndalur çdo tetanive te tu identifikua si shqiptare te banove te Çamërisë te besimit ortodoks qe kane ngelur atje pas spastrimit te shqiptareve te besimit mysliman në vitin 1945. Ne shënimin poshtë thuhet se duart shqiponje i kane bere nxënësit “grekë e shqiptarë” të shkollës gje qe duhet sqaruar se me “greke” ata nënkuptojnë shqiptaret ortodoksë ( vendalitë) . Duhet theksuar se forcimi ndërkombëtar e rajonal i faktorit shqiptar ka pasur efektin e tij edhe ne rikthimin e ndjenjës kombëtare dhe demonstrimin e saje tek shqiptaret ortodokse te mbetur ne meritorin e shtetit grek atë maqedonas dhe gjetkë. Studiues te ndryshëm greke kane nënvizuar faktin qe ardhje e emigranteve te rinj nga Shqipëria pas vitit 1990 ne Greqi ka riaktivizuar te folmen dhe mësimin e gjuhës shqipe tek çamet dhe arvanitasit si dhe kthimin gradual e tyre ne identitet kombëtar. Kush mund te mendonte par 25 viteve qe ne një shkollë ne Çamëri e Epir te demonstrohej kaq hapur simboli i shqiptarizëm , duart-shqiponjë.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Zyfer Caco thotë:

  Ndjenjën kombëtare shqiptare nuk e zhdukin as shekujt e as veprimtaria terroriste shtetërore, genocidi dhe as puna sostematike e asimilimit të popullsisë.
  Kjo është një shënjë shumë e mirë dhe është tregus i krenarisë kombëtare.
  Është krenari kur dëgjon se edhe një ish shef i NATOS tregon se ndjehet krenar dhe e publikon këtë krenari duke po huar se në gjakun e tij ka gene shqiptare.
  Këto bashkë me konferencën e zhvilluar kohët e fundit pë Çamërinë tregon se po zhvillohet një veprimtari pozitive për t’ju përgjigjur sado pak reciprocitetit në vijimësi të veprimtarisë shoviniste greke.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...