Published On: 5 Qershor, 2016

Corriere: Rugova, humanist laik – origjinë myslimane e i ndjeshëm ndaj krishterimit

  • Gazeta e madhe italiane, “Corriere Della Sera”, i ka kushtuar një përkujtim jetës dhe veprës së presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova, të cilin e ka cilësuar si “Gandi i Ballkanit”.
  • Më tej ju sjellim një pjesë të këtij shkrimi:

Ballkani është pjesë e Evropës, por lufta është rikthyer në vitet ’90 me fundin e ish-Jugosllavisë. Presidenti i Maqedonisë Kiro Gligorov, i cili humbi një sy në një atentat, ka thënë duke aluduar për masakrat njerëzore nga luftërat etnike: “Është e vështirë që të mbeten burra në Ballkan”.

Gjithsesi në këtë botë ka qenë një “Gandi i Ballkanit”, Ibrahim Rrugova, që tashmë është harruar. Ai është arkitekti i pavarësisë së Kosovës nga Serbia.

Për serbët, Kosova është një territor i shenjtë. Historia e Ballkanit është e rëndë. Shqiptarët e sotëm konsiderohen si turq nga serbët, të cilët i kanë pushtuar në 1389 në fushën e Mëllenjave në Kosovë.

Për Rugovën, Kosova ishte shqiptare. Ishte babai i pavarësisë dhe, si fakt unik në Ballkan, ai luftoi pa dhunë. Ai ka lindur në vitin 1944. Rugova ka jetuar në kohën e Titos dhe të nacionalizmit serb. Rugova ka studiuar gjuhën dhe kulturën shqiptare në Kosovë dhe në Francë për të ruajtur identitetin shqiptar.

Në vitin 1989 u zgjodh në Presidencën e Unionit të Shkrimtarëve Shqiptarë të Kosovës dhe dy vite më vonë u votua si President i tyre. Ai u bë udhëheqës i luftës për pavarësi kombëtare, përmes zgjedhjes dhe jo dhunës.

Rugova konsolidoi Kosovën, nën sundimin serb, një shtet paralel që u krijua edhe nga vullneti i shqiptarëve të Shqipërisë. Gjatë kohës që dëboheshin nga shkollat dhe institucionet, shqiptarët po krijonin institucione të tjera pa miratimin e Beogradit. Në vitin 1998, ai ka thënë: “Besoj në mundësinë e bashkëjetesës mes shqiptarëve dhe serbëve në një Kosovë të pavarur”.

Ai vdiq në vitin 2006 para se vendi i tij të shpallte pavarësinë. Me origjinë myslimane, por Rugova ka qenë gjithmonë një evropian, një humanist laik, shumë i ndjeshëm ndaj krishtërimit, pasi në shtëpinë e tij mbante dy postera të Nënë Terezës dhe të Papa Gjon Palit II, që i kishte marrë në Vatikan.

Autori tregon kur e kishte vizituar shtëpinë e tij, të cilën e quan modeste në Prishtinë, ku thotë të ketë jetuar “Presidenti” i Kosovës i viteve të ’90’ta. I thjeshtë dhe i ngrohtë, ai drejtonte mysafirët në dhomën e tij muze e mbushur me minerale të vendit, duke më ofruar të zgjidhja njërin nga ta si dhuratë. E zgjodha një gur të verdhë për ta mbajtur. Ai më tha se ky është ari i Kosovës. Por më pas shtoi, për t’më çliruar nga turpërimi:

“Fatmirësisht nuk vlen asgjë, përndryshe nuk do të pavarësohemi kurrë”./koha.net

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...