Published On: 3 Maj, 2016

Çollaku: Pas një udhëtimi plot sfida, shtëpia e futbollit evropian UEFA hapi portën për Kosovën

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku ka uruar të gjithë futbollistët dhe futbolldashësit për pranimin e Kosovës në UEFA.

Ai në një postim në rrjetin social Facebook ka shkruar se pas një udhëtimi me plotë sfida sot u hap triumfalisht porta e UEFA-s edhe për Kosovën.

Lexoni postimin e plotë të Çollakut në Facebook:

Dje paralajmërova vendime historike për Kosovën. Ndërsa, pikërisht sot, pas një udhëtimi plot sfida për Kosovën u hap triumfalisht Porta e UEFA-s, shtëpisë së futbollit Evropian.

Ngadhënjimtar janë shumë breza talentësh dhe futbolldashës kosovar, që me përkushtim dhe sfida të mundimshme, zhvilluan për vite të tëra lojën e futbollit në fusha të improvizuara sportive, të cilat herë ngjanin si oaza të gjelbërta, e herë si pellgje të baltosura. Por edhe në kushte kaq të vështira, klubet kosovare futbollistike nxorën dhjetëra futbollistë të spikatur që tani luajnë në ekipet me renome evropiane dhe më gjerë.

Asnjëherë sfidat dhe dëshpërimi nuk zbehën ambicien tonë për fitore, deri në triumfin historik, që të bëhemi pjesë e familjes së futbollit evropian. Dhe më në fund, dolëm fitimtar në synimin tonë për të qenë të barabartë dhe kompetitiv në garat e futbollit evropian.

Prandaj, duhet t’iu jemi mirënjohës atyre që me devotshmëri, ambicie, sakrificë dhe përkushtim, mundësuan realizimin e ëndrrës sonë, sa të madhe po aq edhe fisnike, që me krenari të festojmë edhe këtë ditë historike për Kosovën.

Kjo ditë kur UEFA i hapi derën Kosovës, duhet të shërbej si motiv shtesë për të gjitha institucionet shtetërore dhe sportive, që të mbështesin organizimin e klubeve futbollistike në arritjen e standardeve profesionale të cilat janë standarde të UEFA-s.

Urime për të gjithë futbollistët dhe futbolldashësit e Kosovës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...