Published On: 22 Prill, 2016

Çollaku: Ministrat nga Franca dhe Gjermania thanë Brukseli do të propozojë liberalizim të vizave

  • Ministri i Integrimeve Europiane, Bekim Çollaku, ka bërë të ditur se ka marrë konfirmimin nga përfaqësuesit e Francës dhe Gjermanisë se nuk do të këtë më raporte për Kosovën në lidhje me liberalizimin e vizave.

Sipas Çollakut, hapi i radhës që ministrat presin është propozimi nga Komisioni Evropian për të liberalizuar vizat për kosovarët.

“Sot takova Ministrin e Shtetit për Çështjet Evropiane të Francës, z Harlem Desir, dhe Ministrin e Shtetit për Evropë të Gjermanisë, z Michael Roth. Unë shpreha falënderimin tim për vëmendjen që Franca dhe Gjermania po i kushtojnë zhvillimeve në Kosovë por edhe në rajon. MSA, liberalizimi i vizave dhe bashkëpunimi rajonal kanë qenë temat kryesore të takimit sot.

Kemi diskutuar se si ne mund të shfrytëzojmë më së miri Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit për të avancuar përpara reformat evropiane dhe për të sjellë Kosovën më afër anëtarësimit në BE. Përveç kësaj, kam përdorur këtë mundësi për t’i prezantuar drejtpërdrejtë z. Desir dhe z. Roth punën që kemi bërë në përmbushjen e të gjitha kritereve të procesit të liberalizimit të vizave, si dhe kam kërkuar mbështetjen e tyre për të përfunduar këtë proces së shpejti. Më erdhi mirë që përfaqësuesit e lartë konfirmuan që nuk presin më raporte tjera, por që hapi i radhës që presin është propozimi nga Komisioni Evropian për të liberalizuar vizat për qytetarët e Kosovës.

I kemi kushtuar vëmendje të veçantë edhe çështjeve që kanë të bëjnë me bashkëpunimin rajonal, që përbën një komponentë të rëndësishme të procesit të integrimit në BE. Ishte mundësi e mirë edhe për të diskutuar rreth përgatitjeve për samitin e ardhshëm të Ballkanit Perëndimor, që do të mbahet në Paris në korrik. Ky do të jetë një takim i rëndësishëm dhe ne kemi gatishmërinë e plotë të japim kontributin tonë. Një nga rezultatet që ne shpresojmë të arrijmë bashkërisht është krijimi i një Zyre Rajonale për Bashkëpunim Rinor që do të sjellë një nivel tjetër në kuadër të bashkëpunimit rajonal”, thuhet në njoftimin e Ministrit Çollaku.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...