Published On: 15 Janar, 2016

Çollaku “mbetet me vesh në duar”, dorëzon draftin e fundit për vizat

Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, i ka dorëzuar sot Bashkimit Evropian, inputin e fundit për plotësimin e tetë rekomandimeve për liberalizimin e vizave, thuhet në një kumtesë të zyrës për informim të MIE-së.

Sipas kumtesës, ky input, përmban rezultate dhe të arritura konkrete përgjatë tre muajve të fundit të cilat pritet të vlerësohen pozitivisht nga institucionet e BE-së, transmeton Indeksonline.

Njëkohësisht Qeveria e Republikës së Kosovës, pret që në bazë të zotimit dhe dinamikës së prezantuar nga Komisioni Evropian, me rastin e publikimit të fundit të raportit të tyre me datë 18 dhjetor 2015, të realizohet vizita e komisionerit të BE-së për Migrim, Çështje të Brendshme dhe Shtetësinë, Dimitris Avramopoulos, në Kosovë, për të konfirmuar së bashku zbatimin e rekomandimeve. Kjo do t’i hapë rrugë Komisionit Evropian për t’i propozuar Parlamentit Evropian dhe Këshillit të BE-së heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës.

Ministri Çollaku, shpreh mirënjohje dhe vlerësim për punën e jashtëzakonshme të qindra zyrtarëve të administratës shtetërore të Republikës së Kosovës, përgjatë gjithë procesit të liberalizimit të vizave e sidomos në muajt e fundit. Po ashtu shpreh bindjen se përkushtimi dhe rezultatet e arritura do të kurorëzohen me vendim meritor që në pjesën e dytë të këtij viti qytetarët e Kosovës të lëvizin pa viza në vendet e BE-së, thuhet aty. /Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...