Published On: 21 Prill, 2016

Çollaku do t’i bashkohet Hashim Thaçit!

Ministri aktual i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku shumë shpejt mund ta lërë ministrinë që drejton, për të marrë një detyrë të re.

 Gazeta Blic ka mësuar se sipas të gjitha gjasave, Bekim Çollaku do t’i bashkohet presidentit të ri të vendit, Hashim Thaçi.

Megjithatë, kjo nuk pritet të ndodh edhe disa muaj.

“Çollaku sipas të gjitha gjasave brenda disa muajve, gjegjësisht posa të marrë Kosova rekomandim pozitiv nga KE për çështjen e liberalizimit të vizave, do ta lërë këtë post, për t’iu bashkuar Hashim Thaçit, në kabinetin e tij presidencial”, tregojnë këto burime.

“Po e pret që ta marrë përsipër këtë sukses, dhe pastaj të jap dorëheqjen dhe t’i bashkohet ekipit të Hashim Thaçit”, thotë ky burim.

Bekim Çollaku padyshim se është ndër bashkëpunëtorët më të ngushtë të Hashim Thaçit. Ai që nga hyrja në politikë, e deri më sot është ndër njerëzit më të besueshëm dhe më me ndikim tek Hashim Thaçi.

Çollaku para se të vinte në postin e ministrit të Integrimeve, ishte shefi i kabinetit të Thaçit, gjatë kohës sa ky i fundit ishte kryeministër i vendit për dy mandate.

Thaçi në të gjitha takimet edhe gjatë kohës sa ishte ministër i Punëve të Jashtme shoqërohej nga Çollaku.

Madje, Thaçi Çollakun e kishte marrë edhe në disa takime me krerë të disa shteteve, ditën kur u mbajt ceremonia e inaugurimit të tij në sheshin e Kryeqytetit.

Gazeta Blic nga burime brenda PDK-së ka marrë vesh se Hashim Thaçi në thuajse të gjitha vendimet e derisotme politike, ka konsultuar ministrin e tashëm të Integrimeve.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...