Published On: 21 Prill, 2016

“Cobra”: Agim Ramadani është një nga figurat më të ndritshme në historinë e popullit shqiptar

 


Intervistë me luftëtarin Naser Vllasin, komandant “Cobra” (3)

Komandant “Kobra”, me Agim Ramadanin dhe Sali Çekajn do ta kishim një Kosovë tjetër


SHQIPTARI.EU:
Në rast dështimi eventual të planit, a do të kishte ngjarë që të mos thyhej kurrë më ai kufi nga ushtria jonë?

“Cobra”: Thjesht jemi përgatitur mire ne aspektin ushtarak, as qe kemi paramenduar diçka te tille, aty  janë krahët dhe kane bere fuqinë e pa mposhtur.

SHQIPTARI.EU: Cila është e vërtetë, se shpesh rrëfyes apo dëshmitarë, por edhe kuazi dëshmitar e bëjnë mjegull se kush urdhëroi thyerjen e kufirit apo ishte një vendim jashtë zinxhirit komandues, si të Ministrisë së Mbrojtjes, si të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së?

“Cobra”: Ideja për thyerjen e kufirit në Koshare u lind nga njeriu i penës, brushës, vizionarit dhe në veçanti strategut të pa shoq të luftës Agim Ramadanit, një nga figurat më të ndritshme në historinë e popullit shqiptar, normalisht me mbështetjen e Sali Çekajt në krye me Rrustem Berishën-zinxhiri komandues i GO-3, vlen të ceki se koordinimi nuk ka munguar dhe me Nasim Haradinajn. Punën, mundin dhe përgatitjen e kemi bërë vetë.

SHQIPTARI.EU: Madje edhe sot ka njerëz të të dyjave struktura, që shprehen, disa edhe publikisht, se Kosharja nuk është një sukses lufte, siç pretendohet?

“Cobra”: Përderisa nuk bëhet analiza e mirëfilltë, kompletimi i historikut të betejës së Koshares, andaj individëve u jepët hapësirë që të japin vlersime të ndryshme. Mirëpo tek ne është bërë traditë të anojmë si në sport pa marr parasysh rezultatin. Pjesërisht pajtohem me ta nëse bazohemi se a kemi mundur me i përfundu luftimet në betejën e Koshares me më pak të vrarë, pastaj duhet llogarit gjithçka prej numrit të ushtareve të rekrutuar, veshmbathjes ushqimit, municionit, armatimit, kohëzgjatjes, të plagosurve-vrarëve në anën tonë dhe në anën e agresorit dhe territorit të çliruar, andej del rezultati i saktë, e këtë s`di pse se kemi bërë as për luftën çlirimtare të Kosovës. Vlen të theksoj se prapë se prapë del një ndër betejat më të suksesshme me atë të Loxhës në vitin 1998 dhe operacionit shigjeta në Pashtrik në vitin 1999.

SHQIPTARI.EU: Pse nuk u çua më tej ideja e thyerjes së kufirit, pra ideologët, konceptuesit dhe udhëheqësit e këtij misioni nuk e kishin mendjen vetëm tek thyerja e kufirit, por donin ta çonin më përtej suksesin?

“Cobra”: Ideja për thyerjen e kufirit në Koshare me luftë u lind nga njeriu i penës, brushës, vizionarit dhe në veçanti e strategut të pa shoq të luftës Agim Ramadanit një nga figurat më të ndritshme në historinë e popullit shqiptar, normalisht me mbështetjen e komandës të GO-3 në krye me Rrustem Berishën, Sali Çekajn.

-Definitivisht, vendimi u mor më 8 Prill 1999 në orët e mbrëmjes, si dhe u dha urdhri për realizimin e planit operativ për thyerjen e kufirit nga Komandantet GO-3-it siç i përmenda më lart. Pra, për çlirimin e territorit pas situatës së krijuar në Dukagjin dhe në Kosovë nga agresori serb.

SHQIPTARI.EU: Ju kishit nën udhëheqje njësinë “Cobra”, e cila u shqua jashtëzakonisht shumë në këtë betejë dhe gjatë gjithë luftimeve të zhvilluara më pas. Ju u emëruat nga Agim Ramadani në këtë pozitë. Si ndodhën ngjarjet dhe si u përballet ju me situatën e luftërave dhe betejave të vazhdueshme?

“Cobra”: Do ta jap një sqarim të shkurt për ju dhe opinionin me 29 nëntor 1998 gjatë një reviste të kryer në  Bazën ushtarake në Babinë dhe më pas QS në Papaj, nga  përfaqësues të MMRK-së, gjegjësisht Kryeshefi i MM z. Ali Haziri (atë kohë), unë Naser Vllasi dhe vozitësi, në takim me strukturën komanduese të Brigadës 131 dhe 134 me komandant Rrustem Berishen, shef Agim Ramadanin, komandant për Moral dhe Politikë ishte Sali Çekaj, për herë të parë kisha takuar Agimin, ku pas takimit Agimi më ftoi në dhomën e tij, s`pari më njoftoi në pika të shkurtra për të arriturat e kësaj brigade si dhe mi tregoi disa gjëra që i kishin kapur gjatë luftimeve nga ushtria serbe. Unë me vëmendje e dëgjoja, ku ai vazhdoi dhe më tha se për mua ka dëgjuar nga Rrustem Berisha pasi që me Rrustemin njiheshim qysh nga lufta e Kroacisë po ashtu nga vëllai im Nehru R. Vllasi, i cili po ashtu ishte i angazhuar në kuadër të MMRK-së. Agim Ramadani pa hezituar shprehu dëshirën që unë ti bashkëngjitëm atyre me qëllim që ta jap kontributin tim për thyerjen e kufirit. Unë kurrë si kam ik detyrave të vështira edhe pse isha i sistemuar në kuadër të MMRK-së, epror i shtabit, dhe kisha mundësi me zgjedh vetë, pasi sipas hierarkisë ata ishin nën komandën tonë në fakt MMRK.

Në Agimin e shihja një njeri nga shpirti dhe ndërgjegjja me plot pastërti dhe plot besim dhe moralin e kishte para së gjithash, besonte fuqishëm se do t`ia dalim me luftë dhe t’ia sjellim lirinë popullit tonë.

Agimin e njoftova se në Kroaci kam luftuar thjesht për të bërë provojë si dhe për të dobësuar armikun serb si dhe njëkohësisht kemi siguruar armatim edhe për Kosovë ku për këtë që po e them është dëshmitar dhe Rrustem Berisha, si dhe isha në luftë që nga fillimi, por rrethanat na detyruan që të gjendemi këtu ku jemi momentalisht në territorin shqiptar andaj jam këtu për të ofruar kontributin tim në luftë, e jo me prit duarkryq, andaj do jem me ju edhe Rrustem Berishës ju kam betuar qysh në vitin ‘91 në Kroaci se një ditë në Kosovë do të jem me ty, Agimit i erdhi tepër mirë dhe më tha Naser tash e tutje llogaris që ti je Komandant i “Kobrave”. Çka me ardhjen time fizike në udhëheqje të njësisë e shënojmë me ‘C’ Cobra. FUND – SHQIPTARI.EU

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/o-ramush-familja-osaj-po-e-pret-rrefimin-tend-per-rexhen-e-vrare/

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-ja-kush-bie-nga-qeveria/

Loading...
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Xhafer Leci thotë:

    I nderuar Naser Vllasi, ju përgëzojmë për intervisten mjaftë intersante dhe orgjinale të dokumentuar me faket të gjalla. Ju keni treguar me punën e juaj të guximshme,se keni qenë të përgaditur dhe vendosur të luftoni deri në çlirimin definitiv të Kosovës. Keni ba mirë që e keni përmend edhe vëllain tuaj Nehru Vllasi, cili gjithashtu ishte një luftëtar i lirisë…

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...