Published On: 31 Mars, 2016

CNN: Një vend musliman që dashuron jashtëzakonisht Amerikën

Në një kohë kur lajmet kryesore janë sulmi terrorist islamik tek fëmijët e krishterë dhe nënat e tyer në Lahore të Pakistanit; kur kandidatët presidencialë amerikanë kërkojnë nadlimin e muslimanëve në SHBA; kur terroristët e ISIS kanë vrarë dhjetëra persona në Bruksel; kur mundësia për një bashkëjetesë paqësore ndonjëherë duket e largët, ka një vend që na kthen besimin në të ardhmen: Mirësevjen në Shqipëri.”
Kështu e ka nisur shkrimin e saj për CNN opinionistja Frida Ghitis. Ajo thekson faktin se Shqipëria, një vend i vogël musliman në Ballkan, një rajon i trazuar politikisht, është model i bashkëjetesës fetare. Madje është vendi më proamerikan në Tokë.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/zgjohet-ermira-mehemti-flet-per-seks-skandalin-ja-si-mbrohet-ajo/

http://www.shqiptari.eu/dokumenti-bullgar-njemijevjecar-shqiptaret-arberit-gjysme-besimtare-serbet-nuk-permenden-sepse-nuk-ekzistonin/

http://www.shqiptari.eu/per-ata-qe-mbrojne-kurverine-dhe-tradhtine/

“Por si ndodh kjo?”, shton pyetjen Frida Ghitis, përgjigja e së cilës thotë ajo duhet të jetë një mësim për amerikanët dhe gjithë botën. Opinionistja ka pyetur në rrugët e Tiranës njerëzit se sa e njohin Amerikën, dhe të gjithë kanë dhënë reagime admirimi, respekti dhe mirënjohje. Pothuajse njësoj ishte përgjigja edhe për zgjedhjet presidenciale në SHBA, ku sapo dëgjonin emrin “Trump” buzëqeshnin apo nënqeshnin. Shumë pak prej shqiptarëve njihnin Ted Cruz, por duken entuziast për një fitore të Hillary Clinton, vërren Ghitis.

“Kur vinte puna ke Trump, reagimi ishte një miksim mosbesimi dhe hezitimi”. E pyetur për propozimin e Trump që muslimanët të mos hyjnë në Amerikë, Adelina Bego, doktoreshë, thotë: “Ne në Shqipëri jetojmë të gjithë bashkë, pa dallim feje. Ne e kemi parë Amerikën simbol të demokracisë, si njësi matëse për Shqipërinë. Propozimi i Trump mund të shkatërrojë këtë simbol”.

Politika e jashtme amerikane, që shumë shpesh ka vuajtur nga konflikti mes idealeve dhe praktikës, në këtë vend ka gjetur idealizmin dhe veprimin. Shqiptarët u dashuruan me SHBA-në që në 1919, kur Woodrow Wilson mbështeti Shqipërinë, duke i dhënë fund planeve të fqinjve, Itali, Greqi dhe Serbi që ta copëtojnë. Kjo është dhe arsyeja që sot në Shqipëri ka një statujë të Wilson në sheshin “Wilson”.

Frida thekson më tej se dashuria e shqiptarëve për Amerikën u rrit më tepër në 1999, kur presidenti Clinton i dha dritën jeshile operacioneve të NATO-s në Kosovë.

Megjithatë, opinionistja e CNN vëren se lidhjet e ngushta mes Tiranës dhe Uashingtonit, nuk e kanë penguar SHBA-në të flasë ndershmërisht për problemet që shqetësojnë vendin, duke përfshirë edhe korrupsionin. “Vazhdimësisë së sjelljes së Amerikës, që vë veprat pas fjalëve, i ka dhënë asaj një farë autoriteti moral në popull”, thotë Frida.

“Ju mund të mendoni se vendi me shumicë muslimane është një kandidat jo potencial për tu bërë një nxitëse e mirë, por Shqipëria është i vetmi vend që mund të krahasohet me SHBA. Rreth 2/3 e popullsisë apo më shumë është muslimane, por bashkëjetesa, toleranca dhe patriotizmi janë më të theksuara se sa feja”, vijon shkrimi në CNN.

“Në kohën e fushatës presidenciale ku retorika shumë shpejt flet për frikën dhe duke parë brenda, ky është një mësim që duhet mbajtur mend”, përfundon shkrimi në CNN.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Sot eshte nji realitet tjeter dhe vetem, shqiptaret s munden te rezistojne me teper dhe s munden te bejne me teper.Ata u veteflujuan edhe u asimiluan per ti dhene botes dhe Europes civilizimin qe ato sot ajo e gezone por , a ishte keshtu dukur..?
  Sigurisht se jo…Dikur ,jetuan bashke dhe luftuaan ne mese vete , ndertuan qytete dhe qyteterime , ndertuan dhe prape rrenuan civilizime te rrala. Iliret dhe Dardanet e ndertuan Trojen dhe pastaj e dogjen dhe rrenuan .Gojdhenat thone se kjo ndodhi per nji femer. Pasaj, nga malli i madh pre Trojen e bukur, Iliret dhe Dardanet kaluan Adriatikun dhe ndertuan nji qytet edhe me te bukur se Troja,edhe me te madh se Troja , ndertuan nji civilizim te ri.Dhe, nuk u kenaqen me kaq por , si vllazer qe ishin, vendosen ti japin Europes dhe Botes edhe civilizimin andaj dhe u ndane ne dysh.Justinjani i I-re vendosi ta sundoje Europen me qender ne qytetin e ri , ne Rrome kurse vellau me i madh , Konstantini i I-re vendosi ta sundoje Afriken dhe Azine me qender ne Konstantinopoje ( Carigrad ose Stamboll i sodit ).Thjeshte , edhe Justunjani I , edhe Konstandini I i dhene botes civilizim duke promovuar sundim nepermes krijimit te shtetit dhe besimit ne Zot , andaj dhe sot , flamuri i shqiptareve eshte Shqiponja dykrereshe qe simboizon shtetin dhe besimin ( fene )
  Te shkojme pake me large, te shkojme te Perandori dhe pushtuesi me i madh i te gjitha kohrave, te shkojme deri te Leka i Madh si e quajme ne shqiptaret ose Aleksandri i Madh si e quajn gjithe te tjeret i cili pushtoi dhe sundoi Azine , Afriken dhe Indine.Ai, thuhet se u helmua nga oficeret e tije me nji helm toksik dhe vere te prishur.Ashtu i shtrire ne shtrat qendroi 12 dite pa vetedije dhe ne kome.Ata qe e helmuan cdo cast pyesnin njeri-tjetrin se A eshte ende Perandori ne gjume ( enderr )
  A- forme pyetjeje ne gjuhen shqipe ose ilire
  LEK-emri i perandorit nga i cili edhe sot emrohet banknota e shtetit shqiptar
  AS- i pari, me i forti, mbreti
  ANDER-gjendje gjumi, gjendje pa vetedije
  Kure i bashkojme gjitha germat e medha na dele edhe kuptimi i emrit te tije qe sot e spjegone vetem gjuha shqipe dhe asnji gjuhe tjeter e bites edhepse gjithe popujt dhe kombet e botes e kane shume per qejf emrin Aleksander :A LEK’S ANDER
  Kure luftoi dhe pushtoi ALEKSANDRI i MADH sllavet dhe greket as qe egzistonin ne keto ane por , ata sot me genjeshtra e fallsifikime mundohen te na e marrin ose pervetsojne kurse ne, pake perpjekje bejme qe ti mbrojme keto figura dhe personalitete nga keto hirdhi pa preardhje dhe identutet.Dhe kjo eshte e qarte se , kure hece rruges dhe shkele ndonji insekt, nuke e shkele ate pse e urren por , e shkele pse nuk e shefe.Njisoj, kur dikush tjeter nuk te shefe , ose nuk nderrmer asgje per me te pa , ai te shkele si po ndodh sot me shqiptaret

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Elif Matraku thotë:

  Pse e perbaltni Shqiperine duke e quajtur vend musliman. Shqiptaria eshte feja e Shqiptareve. Fene e qenit turk nuk e duam. Osmanet na vrane, na prene na shiten si skllever, na shtyne ne shtegtime maseve, nuk na lane te shkruajme e te kendojme shqipen, nuk na lane te formojme shtet dhe u bashkuan me serbin e grekun per t’ia arritur ketyre qellimeve. Nuk e pertypin kurrsesi ate njolle te zeze qe na lane, e nuk ua pranojme fene e ndyre qe na imponuam. Gjithnje kemi ngritur krye: per çdo shqiptar te vrare, 10 krena turqish te pafe kane shkue.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 3. Shqiperia eshte vend SHQIPTAR thotë:

  Cnn kanihere janfut kot si loa baglen. KOSOVA DHE SHQIPNIA JANE BENDE SHQIPTARE . ne te ciat vende jetojne SHQIPTARET, pastaj ka Grek, Serb, Rom, Musliman, ortodoks, Katolik protestant, futballera, hajna doktorrra avokata, qkamos tjeter…….por nuk eshte vend MUSLIMAN……O RRENCA…AS VEND KATOLIK….AS VEND ORTODOKS.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...