Published On: 17 Mars, 2016

Çmenduria studentore! Baballarët i paguajnë të studiojnë ata bëhen vehabi e faqezi

 

Disa qindra studentë ka disa dit që janë bërë hit me kërkesën e tyre, që të kenë faltore islame në Universitetin e Prishtinës, madje jo aso tradicionale, por diçka të atillë, që të jenë sa më afër ISIS-it, besimit radikal vehabi.

Mjekrat e rritura gjithnjë e më shumë, pantallonat e shkurtuara, ishin kthyer në modë tek disa studentë prej vitesh, por disa arrestime që u bën një vit më parë, ua ndali hovin këtij vërshimi trishtues, një besimi në ekspansion që rrezikon identitetin e shqiptarëve si kurrë më parë, dhe që në Kosovë shfaqet fillimisht para luftës si celula të propagandës serbe.

Pas luftës Serbia për të komprometuar shqiptarët para perëndimit do të investojë gjerësisht, që të përhapen gjithnjë e më shumë këto grupime, dhe këtë do ta arrij nëpërmjet bashkëveprimit me Arabinë Saudite dhe me Rusinë, por edhe nëpërmjet investimit të politikave të Erdoganit, që paraqet në aspektin e besimit islam, lëvizje apo shkëputje nga besimi tradicional hanefi-suni, dhe kthimin kah një besim, si vehabizimit, rrymë fetare me të cilën vet Turqia është përplasur me shekuj, dhe deri në kohën sa ajo e sundonte Arabinë, disa herë e kishte vënë buzë zhdukjes.

Madje në këtë luftë fetare, ishte shquar edhe mbreti shqiptar i Egjiptit, Mehmet Ali Pasha, që me ushtritë e tij, i kishte sjell buzë zhdukjes.

Pra, historia e këtij besimit fetar tejet radikal islamik, që në themel, i cili indirekt mohon edhe vet profetin Muhamed, ka një luftë në esencë antishqiptare. Dhe kjo ndjesi arabe, dhe jashtë saj, u ka kushtuar tutorëve të këtij besimi pikërisht nga se shqiptarët vazhdimisht ishin faktorë kundër vehabizmit dhe mbështetësve të tyre, qoftë nëpërmjet fuqisë së jashtëzakonshme politike për një shekull e gjysmë në Egjipt dhe Sudan, qoftë duke qeverisur shtete arabe, apo duke pasur pushtet të jashtëzakonshëm në perandorinë osmane dhe më vonë në Turqinë moderne, edhe pse ky element vetë nuk identifikohej me interesat e shqiptarëve, të tjerët e shihnin si imazh shqiptar, dhe popullin tonë, si një komb që duhet goditur për hakmarrje.

Por, ti kthehemi edhe njëherë kërkesave antishqiptare, në thelb të studentëve! Studentët e ndershëm, dhe besimtar askush nuk i pengon dhe as ndalon që ta ushtrojnë besimin e tyre, çfarëdo që kanë ata. Por, ky grupim që kërkon faltore – xhami, nuk e ka në esencë studimin, njohjen e shkencës dhe botës, por përkundrazi janë misionar të shërbimeve të huaja, edhe atëherë kur ata nuk e kuptojnë, se kërkesat dhe sjelljet e tyre, po udhëhiqen nga njerëz të caktuar me lidhje të fuqishme me grupime të interesave, që përfaqësojnë shërbime të huaja, të cilat ne i përvijuam më lart.

Pra, këta studentë jo që tradhtojnë interesat dhe misionin familjar, për të cilin janë dërguar në studime, por tradhtojnë edhe interesat nacionale, qoftë kur këtë e bëjnë për para apo edhe kur e bëjnë pa para, duke shkuar pas atyre që marrin para! SHQIPTARI.EU

 
Displaying 16 Comments
Have Your Say
 1. arben thotë:

  Interessnt ketu me Ks qysh lehin si kudrat laiko&bolsheviko@katolikocetristo@pseidoMusliman kunder cdo iniciqtive qytetare te Muslimaneve te devotshem!!!Kur shkojne ne Xhamija te rinjte i quajne radikal tan diten rrijne ne Xhamija!!!kur kerkojne me modesti nje vend lutjeje ne shkolla ,per mos te humbe kohen e studimeve,trumbetojne per vehabizem!!!Problemi qendron diku tjeter te ju qafirat,pamarre arasyshe me emrat vladimira..marka..muharrrema..xhavita..ne esence jeni iaranojdk anti Islam;qe ju ka hy frika ne palce nga e ardhmja e ndritur e Islamit tek rinija e shkolluar!!!!Pse!?sepse ju frikeson fakti qe e ardhmja d aferd di ta ndryshoje rrenjesisht krte shoqeri pothuajse te indoktrinuaf nga rryma katolikcentriste edhe pse eshte me shumice Muslimsne!!Ket politike fashiste ndaj Islamit tek Shqipetaret,fabatiket radikak ktolikocentrist kane arrite ta intsalojne sifomos permes pseudointelektualvek8nse Musliman,por ne esence jane vetem me emra Musliman kurse me fe laiko&pagan!!!Kjo rritje e d3votshmerise ndaj Islamit nga rinija Kosovard keta i terbon…tmerron deri nz palce,pef realidimin e tyre final per nje dhoqeri te rikthyer ne nje katolicizem fanatik,te mshefur mrapa petkut Iliro&pellazg!!!Keta fanatik katolikocentrist bashk me keta argatet pseudoMusliman,nuk e kan llogarite vebdosmerine dhe devotshmerine e te rinjeve Kosovar qe do ta kene ndaj islamit ne te ardhmen,prandj e dijne shume mire,se ne te ardhmen kjo rinine devotshme Muslimsne,di ndryshoje qasjen e mediave?institucioneve arsimore,akademike,politike,gjyqesore..dhe do kete ndryshim te madh nga qasja e tanishme kinse kaike..mirepo kryekeput qasje anti Islame.E tashmja laike per keto 16 vjet na tregoj fytyren e vete te maskarallekut…hajnise..imoralitetit…prostitucionit..narjomanise…lsgbd…vrasjeve mafioze…spiunllekkut…etje,prandaj kurrrrren e kurrres nese ne te ardhmeb behet nje shoqeri ma besimtare nuk do jete as 2% si ky lloj i felliqesirave ateisto..paganom.bolsheviko..shejtanave qe sot e kan shtetin ne dore.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(2)
 2. Flamur thotë:

  Gjithkush po shkrun neper kto portale, u ba portali si kafe kush don shkrun, a din a sdin hiq, a ja huq krejt as nuk e rrok shenjen as nuk ja man afer hiq phiii… banalitete keni shkru bre.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 3. korab thotë:

  ma mire me ju fal e me mjekerr e shami se me e shit veten edhe me ble seksin me i mbushjw te 5 ve . meritoin studentat ata qe duan gjamin ne univerzitet mirpo edhe nese nuk e lejojne fene islame skeni me mujt me ndal , sdi qysh jane bind do do ne baze te mediave se nese jemi besimtare te devotshem te fese islame jemi kunder amerikes , kto jane propaganda te kishes katolike te nxitur prej vatikanit qe nese e shiqojme historine kemi miliona viktima nga luftra te nxituara nga vatikani fatkeqsia e botes , vetem kryqezatat me femije nese i shiqojme na vjen per te rrenqethur

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(12)
 4. Xhevati thotë:

  Islami ne Universitet? Kjo kalon dhe kufijte e turpit e te cmendurise../

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(6)
 5. Saranda thotë:

  Predikoni fene e shqiptarit “…..Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria ….”, o studnte budallenj antishqipare qe hasmi ne shekuj ka gjet si puna juaj qe Shqiperia eshte coptuar……

  Përgjigjiuni
  Pelqej(24) Nuk Pelqej(2)
 6. Une thotë:

  Se pari eshte mire kur flet per dicka ne kete rast konceptin Vehabi, ta njohesh ate, keta nuk jane ne asnje menyre vehabi sepse po te ishin nuk do te studionin ne UP, pasi nje prej parimeve baze te Vehabizmit eshte se nuk duhet mesuar dijet jofetare, gje qe bene qe Vehabizmi te mos Pranohet ne Islamin e vertete. Keshtu qe mos propagandoni duke shqetesuar lexuesin inj

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(13)
 7. Vali thotë:

  Ti marijan ne baze te emrit po e di qka je po ti je minoritet ne kosov dhe nuk mundesh me vlersu ti fen islama fen me te mire qe eka zbrit zoti jem 95 % musliman dhe nuk ke mbet ti te na tregosh kush na ka bo neve musliman se musliman kemi qen dhe do ge jemi deri ne fund te botes e ty nese nuk te pelsen te jetosh me nje vend ku jan te gjithe musliman mundesh me shku ne IZRAEL

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(34)
  • Fatosi thotë:

   Gabim e ke. Ai eshte shqiptar dhe vendin e ka ketu, njejte si une te cilin po e llogarite ne ate 95% tend.
   Eh ti se bashku me ata te tjeret qe me doke e veshje nuk dukeni qe i takoni ketij vendi mundeni me shku te vellezerit e juaj arab

   Përgjigjiuni
   Pelqej(21) Nuk Pelqej(4)
  • Hasani thotë:

   Kjo eshte Evrope 99% jo musliman, shko n Arabi dhe veshe fustanin

   Përgjigjiuni
   Pelqej(3) Nuk Pelqej(2)
  • Muhameti thotë:

   O Vali (Kali) unë e kam emrin Muhamet po Marjanin e kam vëlla dhe nuk do të lejojmë kurrë që lesharapet tu të sundojnë ne token tonë.Shumica nuk do të thot se e ka gjthmonë mirë.Edhe Hitlerin e perkrahen 95% e gjermanve por ne fund doli humbës!

   Përgjigjiuni
   Pelqej(7) Nuk Pelqej(0)
 8. Xhebigji thotë:

  Po ju kush eshte duke ju paguar : Djalli ose pasuesit e tij padyshim.
  Vdisni ju ne mllefin tuaj.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(19)
 9. marjanlugaj@hotmail.com thotë:

  mvjen shum keq dhe mos mirnjohje daj dikujt qe vlerson fen qe nuk e kishim kurr ket fe islame por e muret me zor e me turtura me vrasje e me varje ne huj.mir po tjetra asht se shum prej tyre nuk jan shqiptar puro por qe perodorija osma pruni nje rrac nga turqija qe quhen kurt jo turq .dhe mori gjith shqiptaret e kosove dhe te shqiperis dhe I qoj ne turqi si ne etamboll ne ankar ne ezmir e ne shum vene .dihet boterisht dhe shkencarisht se si na dhurun ket fe .por aj qe rrnon fen per tok per lek .keta nuk lan asigja pa ber .por do vij dita shum shpejt si ne kohen e gjergj kastriotit ome mu ose I vdekun se kur ti shitesh per lek me shet dhemu .do bahemi o musliman tegjith ose ku ishim te gjith katolik.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(19) Nuk Pelqej(8)
 10. genta thotë:

  Sot jemi duke jetuar ne boten demoktratike, ku se cili eshte i lire te jetoj si te deshiroj pa cenuar te drejten e tij. Andaj edhe liria fetare duhet te rrespektohet.
  NUk eshte turp te ju sigurohet studenteve (ku sepaku 90 % jane te besimit islam) nje vend komod per te kryer ritet fetare dhe per mos te humb kohe qe te levizin neper qytet. Kjo eshte e drejt themelore e tyre. Nje mundesi te till e kan studentet ne universitetet me te njohura ne boten perendimore, perse mos ta ken edhe ne universitetet kosovare.
  Sa i perket tezave se ketu ka gisht Serbia, Rusia etj do te ishte mire qe te shfaqni edhe argumente konkrete qe ky popull te bindet se me te vertet keta jane punetor te tyre e jo te shpifet pa argumente. Edhe fetari me i denj mund te gaboj, ndonjeher per shkak te injorances, ndonjeher per shkak te lakmise e ndonjeher edhe per shkak te interesit, por nuk duhet te cilesohen te gjithe se jane ashtu. Nje njeri i cili ben namaz, nuk ka mundesi te jete i demshem per te tjeret. Ai promovon vlera pozitive, ai eshte ne gjendje te ndihmoj, te solidarizohet dhe sherbej popullit dhe rrethit vetem ne pune te mira dhe te dobishme. SOt vendi yne eshte ne krşz te thell morale-etike. Sot rinia eshte e zhytur ne dukuri negative siq jane alkooli (qe fillojn te ballafqohn me te qe nga shkolla fillore) narkotiket, prostitucioni, shfrenimi, vjedhja, vrasja, perdhunimi dhe plot te tjera. Kush po i ben keto? Keta qe po falin namaz??? Ka ardhur koha qe ne si qytetar te mrremi me problemet themelore te shoqeris sone e mos te krijojme probleme te reja pa eksiztuar fare. Kemi me çka te merremi para se te merremi me namazfalesit. Çdo te mire.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(18) Nuk Pelqej(19)
 11. astrit dashi thotë:

  jemi shtet laik nese duan te falen te shkojne ne xhami ,jo ne shkolle ,mjere familja qe paguan per ti shkolluar e keta lloj na e nxine faqen duke luftuar per te tjeret e duke bere masakra ndaj popujve te tjere.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(15)
 12. Fisnik Osmani thotë:

  Eudhubil-lahi minesh-shejtanirraxhim Bismil-lahirrahmanirrahim

  Feja e besimi Islam është feja dhe besimi më i përparuar në botë me të gjitha karakteristikat, besim i cili ne rend te pare e favorizon: shkencen, mesimin, artin, kulturen, barazine e popujve të çdo race, barazinë gjinore e shume shume gjera tjera. Kurse këta shpirt-humbur dhe tradhetare te Islamit dhe të kombit të tyre punojne me ngulm per mohimin urdherave e udhezimeve te ALL-LLAHUT XH.SH. të transmetuara nepermjet të të dërguarit të tij(pejgamberit) Muhammedit A.S. Këta shpirt-humbur duhet ta dine se dënimi i Zotit mund te vonojë pak po medoemos do te vijë e kur të vijë do të jetë i pamëshirshëm. Vetëm qendrat anti Islame mund ta shpikin një “besim” te tillë si ky qe e praktikojne keta mjëker-cjepër qe bredhin me breke rrugeve e të vjen neveri edhe ti shikosh!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(19) Nuk Pelqej(28)
 13. Seff Krasniqi thotë:

  Keta duhet rruar në të thatë siç thuhet! Jo qe s’jane shqiptarë po nuk janë as njerez. Kuku për Kosoven çka e ka gjetë me kete racë pis.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(41) Nuk Pelqej(8)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...