Published On: 2 Shkurt, 2016

Çmenduria e ministrit/ Policia brenda 4 vitesh, ndërroi 2 herë uniformat. Armatimet po i ndryshken

Nisur nga sfilata e sotme e Ministrit të Brendshëm Tahiri me uniformat e reja të policisë kanë filluar edhe reagimet e para të vetë efektivave të policisë.

Në prononcimin e disa tyre ata shprehen se brenda 4 viteve uniformat janë ndërruar dy herë se materiali i përdorur ka qenë tejet i dobët.

Përpos kësaj shumë efektivëve për shkak të mungesës së buxhetit ju është dashur ti blejnë vetë aksesorët e uniformës megjithëse paga e tyre plotëson vetëm nevojat familjare.

Policët ankohen se nëse do të vijojë kjo praktikë për shkak se uniformat e reja janë shumë të shtrenjta do jenë të detyruar të refuzojnë blerjen e tyre me të ardhurat personale duke rrezikuar vendin e punës.

Tjetër çështje e ngritur prej tyre ka qenë armatimi që do shoqërojë këto uniforma, i cili është akoma i viteve 70 dhe tepër i konsumuar.

Disa policë thonë se amortizimi i armatimit i ka vënë shpesh herë ata në rrezik jete kur janë përballur me raste flagrante shkëmbimi zjarri.

Ata kujtojnë rastin e një efektivi të grupit operacional i cili ra në krye të detyrës në Durrës së bashku me 3 policë të tjerë vetëm sepse nuk ju shkrep arma e shërbimit.

Problemi tjetër i shprehur ka qenë edhe mungesa e antiplumbave.

Veçanërisht grupet Shqiponja të policisë që janë më operative në terren ndaj keqbërësve mbajnë të veshur vetëm një jelek taktik, u cili nuk i mbron nga plumbat.

Kjo është një skandal tjetër i policisë që vë në rrezik çdo ditë jetën e policëve dhe të rendit në përgjithësi.

Ndaj sipas tyre Sajmir Tahiri ti lër mënjanë sfilatat dhe të mendojë seriozisht për një zgjidhje të plotë të këtyre problemeve…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...