Published On: 17 Shkurt, 2016

Çmenduaria serbe, dënon Anton Qunin, Rrustem Berishën dhe gjashtë eprorë të UÇK-së në Koshare!

Vrasja e trupave të Ushtrisë Jugosllave në Koshare, në shtator të vitit 1998 nga forcat e UÇK-së, ka bërë që sot Gjykata e Lartë e Nishit të dënojë në mungesë tetë ish-eprorë të UÇK-së.

“Ata u dënuan të gjithë për të dyja ngjarjet e ndodhura në shtator të vitit 1998. Gjykata vendosi që ata ishin fajtorë falë videove, që ishin prova kyqe”, ka thënë për BIRN, Goran Gjorgjeviq, avokat i një prej familjeve të ushtarëve të vrarë.

Ata që janë dënuar janë Shiqeri Maloku, Xhafer Gashi, Demush Gacaferi, Demë Maloku, Agron Isufi, Anton Çuni, Rabit Alija dhe Rrustem Berisha.

Në këtë grup janë dy deputetë të Kuvendit të Kosovës, Anton Çuni i LDK-së dhe Rrustem Berisha i AAK-së.

Aktakuza pretendoi se në fillim ata përgatitën një pritë për trupat kufitare të Ushtrisë Jugosllave duke vendosur mina anti-tank.

Një tank i Ushtrisë Jugosllave shpërtheu minën, duke vrarë një ushtar dhe duke plagosur katër të tjerë. Pastaj luftëtarët e UÇK-së hapën zjarr ndaj një helikopteri të ushtrisë që mbërriti aty për të marrë viktimat.

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Mali thotë:

  Isha ushtar i uçk-së ne ne koshare dhe pjestar i keti aktioni, sa i perket kesaj ngjarje te pershkuar nga serbet dua ta them se ishte shulm i drejtperdrejt me sukses.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Dini thotë:

  Ushtria Çlirimtare e Kosoves ka ber nje luft te paster ne Koshare ka qenë luft r paster ushtar me ushtar e di i kuptoj qe kosharja ka qen esht dhe do te jet nje plag r madhe per ta.Ne koshare kan humbur ushtar si askund tjeter ne Kosovë,po kush po qan koken per kriminelat e serbis po per vresjet dhe masakrat qe kan ba ne popullsin civile kur do denohen kriminelat serbnuk do meret kush me at pun ne si popull jemi me ata qe sjan me ne mesin ton por shpirtnisht jon ne zemrat tona po jemi edhe me ata qe jan gjall jemi me ju mos qani koken per kriminela te serbis mos e lodhni trurin.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 3. Lulëzim thotë:

  Kosova duhet të gjykoj Kreminelët Barbart Serb Sllav Kërkoj Dëmshpërblim nga gjithë Trojet Shqiptare Presev Maçedoni Mal i zi pushtuesve Serb Sllavë çë nga Largimi i perandorisë Otomane. ..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 4. Mahmut Dodgjini. Lure - Tirane, ALBANIA (SHQIPERI) thotë:

  Kjo nuk ka per te ndodhur, se dri sa te mbaroje gjyqi ne te gjitha shkallet e gjykimit, ka mundesi qe Autoritet e Gjykates se Nishit ta ndryshojne Vendimin e tyre me “RIGJYKIM”.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...