Published On: 9 Janar, 2016

Clinton i thoshte Blair: Nuk jam pro dërgimit të trupave në Kosovë, çfarë të bëjmë me Rusinë?

Në bisedën mes ish presidentit të SHBA-ve, Bill Clinton dhe kryeministrit britanik, Tony Blair, temë kryesore ishte edhe situata në Kosovë.

Në transkriptin e bisedave që i ka siguruar New Yorks Times, thuhet se dy liderët kishin hedhur mundësinë e vrasjes së presidentit të atëhershëm të Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviqit.

Përveç tjerash, Blair dhe Clinton kishin konstatuar se George Bushi i dytë është “mashtrues”, si dhe presidentin rus, Vladimir Putin, e kishin vlerësuar si njeri me shumë potencial.

Clinton kishte tërhequr edhe paralele mes liderit të atëhershëm të Irakut Sadam Hyeseinit dhe Millosheviqit, transmeton lajmi.net.

“Nuk e kam ndërmend ta ndjek dhe ta vras Sadamin. Nuk më intereson ai, por vetëm dua që të mos përparojë programi i tij kimik. Nuk jam pro dërgimit të trupave në Kosovë, çfarë dreqin të bëjmë pastaj me Moskën, nëse kjo do të na prishte marrëdhëniet?”, kishte pyetur Clinton Blair-in.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...