Published On: 2 Shkurt, 2016
Bota |

Clinton, e mund, me hedhje monedhe, Sandersin (Video)

Kandidatët e demokratëve që garojnë për president të SHBA Hillary Clinton dhe senatori i Vermontit Bernie Sanders, patën rezultat pothuaj të barabartë në Iowa.

Fati megjithatë, në fund,ishte në anën e Hillary Clintoni.
Ish Dama e parë e SHBA për tetë vjet me radhë në SHBA, nga vitit 1993 deri në vitin 2001, rivalin e vet e mundi me anë të hedhje së monedhës – coin toss – “kokë a pilë”, transmeton Koha.net.

Meqë në gjashtë njësi zgjedhore në gjithë Iowën gara përfundoi pa fitues në radhët e demokratëve, u vendos që fituesi të caktohet përmes hedhjes së monedhës, numër a foto dhe fati ishte në anëne Hillary Clintonit.

Është rregull që nëse kandidatë janë të barabartë, zgjidhja e kandidatit bëhet përmes hedhjes së monedhës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...