Published On: 16 Mars, 2016

Çka i shkroi presidenti Bill Klinton poetit Zeqir Gervalla

Lexoni edhe: http://www.shqiptari.eu/o-musa-pashe-toptani-je-agjent-i-sllavo-maqedoneve-2/

Poezia “Amerikë, dëgjoje zërin e Kosovës” e poetit të Shqipërisë Etnike, Zeqir Gervalla, iu dorëzua presidentit amerikan Klinton, nga dora e bashkatdhetares Ganimete Beqiri, me 5 dhjetor të vitit 1999. Kurse më 13 prill vjen përgjigja nga Shtëpia e Bardhë, e pikërisht nga presidenti i Amerikës Bill Klinton drejtuar autorit Zeqir Gërvallës
shkruar si vijon:

Zeqir Gërvalla
Bronx, New York

I dashuri Zeqir,
E mora kopjen e poezisë “Amerikë, dëgjoje zërin e Kosovës” dhe dua të të them se shumë më kanë prekur fjalët e juaja të përzemërta.
Të jeni të sigurtë se do të qëndroj i paluhatshëm për të rivendosur paqen dhe stabilitetin në Kosovë, duke u ndihmuar edhe vendeve të tjera të rajonit të ecin përpara kah një e ardhme e ndritshme.

Duke ju dërguar dëshirat e mia më të mira, shpresoj se ditët që do të vijnë do t’ju sjellin juve më shumë gëzime.

Me nderime
Bill Clinton

AMERIKË, DËGJOJE ZËRIN E KOSOVËS!

Jemi populli më i lashtë ilir
Në trojet tona etnike
Gjithë botën e duam të lirë
Të përparuar dhe mike;

Ne s’na kënaq vetëm ushqimi,
Qetësia, puna e paqja në dhe të huaj
Po liria – shkollimi – ndërtimi
Në Kosovë ku bukës i thonë bukë e ujit- ujë

Oh, shumë mirë qenka në Amerikë!
Respekt, Rregull, Demokraci e vërtetë.
Për të gjitha që bëtë për ne këto ditë
Ju falenderojmë nga zemra për mot e jetë;

Por, Ju lutemi shumë Amerikë, e o botë
Të mos na lini të ndarë e të shpërndarë veç e veç,
Të mos na bëni vazhdimisht të derdhim lotë
Se s’paska më rëndë, se s’paska më keq!

Së parit të na ndihmoni:
Kosova ta fitojë PAVARËSINË,
Vetëm kështu në vend do ta çoni
Fjalën e dhënë – DEMOKRACINË

Në Kosovë të na ktheni,
Të na ndihmoni të ndërtojmë shkolla, shtëpi
Këtë të mirë që ne sot na bëni –
Nga Zoti më shumë do t’ju buzëqesh LIRIA;

Sepse, LIRIA E KOSOVËS –
(Kthimi i trojeve popullit shqiptar)
Forca e hijeshon LIRINË e botës
Për një REND të RI _ NGADHNJIMTAR.

Më 18.VI.1999
Fort Dix, NJ Amerikë
———————–
P.S.
Kjo poezi u lexua në një manifestim në Fort Dix (që u mbajt me 1 korrik në kishën e bukur të bazës ushtarake amerikane në fshatin e quajtur “village”). Vjersha e lexuar është përkthyer edhe në anglisht. Ky manifestim qe përgatitur dhe qe mbajtur për nder të 4 Korrikut- DITëS SË PAVARËSISË SË AMERIKËS

Kjo poezi është përkthyer edhe në anglisht, të cilën edhe po e japim në tërësi.

AMERICA, YOU HEAR THE VOICE OF KOSOVA

We are the oldest people, within our ancient land;
And we yearn that the whole earth might be free,
To live and let leave as a union of gentle friends.

Contentment cannot come from food and serenity alone;
We pray that Kosova
Where bread is called bread and water is called water,
Will be reborn in liberty and enlightenment, Kosova, our home.

America shines in beauty, this true democracy,
And we thank you from our hearts and souls for all you have done
Offering respect and order, which beckons us in these days.

Yet we plead with you and all the world,
Not to scatter and separate us, left behind to weep
For there is no greater sorrow, nothing of more despair than this .

Only through the victory of independence,
The rebuilding of our family homes and places of learning,
Will the meaning of democracy come to our land, as to yours

What you have done for us in this time is wondrous,
And streaming streaming down from God freedom will smile;
For the liberation of one land, the land of the Albanians,
Makes the flag of freedom fly ever stronger throughout the world.
For one and for all.

SHQIPTARI.EU
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Gjergj Fishta Jr. thotë:

  O moj Shqipni mos ke frikë

  Se i ke djemt ne Amerikë

  O Hashim mos ke frikë

  Se e ke Albinin n’politikë

  Oj pozitë mos e ke frikën

  Se opozita s’ do Amerikën

  Oj Kosovë mos tu shterrt përroi
  Se Lirine s’e do Veton Murroi
  Oj Kosovë mos u tut mga ploja
  Se n’politik u hi Ramush gjojaa
  O Parlament, mos u tut qe rrxohet tavani
  Se n’to nuk u hyp Fisnik Orangutani
  Oj Kosovë mos u tut kurr prej Serrbije
  Se ne Kosova ka Rrencolla pej Rusijee
  Oj Serbi-rraspi kurr mos thuj se hupa
  Se patriota jane Fatmir Lima ham Kupa
  Oj AMERIKË ti kurre mos u tut prej Rusiije
  Se Kadrija merr “dukumenta me kill” pej Serbije
  Ani Mitrovice veriore mos u tut nga integrimi
  Oooooh se kryetar eshte i madhi o Hashiiimiiii
  Ani moj Siri oo mos thuj o marova
  O se me ty është oo Naim Trrnava
  Oj Prishtinë ty tu shtu zullumi
  Se kryetar tu bo Shpend Tullumi

  Me fjalë tjera, precize dhe madheshtoreee
  Rrnoooft Amerika, se na jem veq me foree
  Pa Amerika lirine, me fitu s’kishim mujt
  Edhe ton Shqiptareve, Vendi na kish lujt

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...