Published On: 4 Prill, 2016

Cili është shqiptari i parë në “Panama Papers”

Pas publikimit të “Panama Papers”, ku përfshihen emra të njohur të politikës globale, mediet e Tiranës kanë zbuluar emrin e parë shqiptar në listë.

Në fakt nuk ka një emër që ka dalë nga lista, por që lidhet me listën, transmeton mapo.

Ta sqarojmë: Gazeta izraelite Haaretz, pjesë e konsorciumit që ka publikuar dokumentet e skandalit, thotë se në listë janë mbi 600 kompani izraelite.

Në dokumente del emri i një avokati të njohur izraelit, të quajtur Dov Weissglass, që ka qenë shef kabineti i kryeministrit Ariel Sharon.

Ortak me të është edhe avokati Assaf Hulkin.

Ky i fundit ka një kompani tjetër jashtë vendit, raporton Haaretz.

Bëhet fjalë për GFI Technologies.

Ajo është regjistruar në maj të vitit 2013 në Anguilla për të investuar në Shqipëri.

Në fakt, Halkin dhe një shqiptar i quajtur Ismail Mulati janë pronarë të kompanisë.

Në Shqipëri ata njihen si kompania GFI që ka marrë përsipër markimin e karburanteve.

Koncesioni i markimit të karburanteve ka qenë i shumëdebatuar në Shqipëri.

Vjet në dhjetor, kompania e ndërpreu për pak kohë markimin e karburanteve, duke shkaktuar për pak një krizë në treg.

Deputeti socialist, Erion Braçe tha se koncesionari po i bën presion qeverisë.

GFI e rinisi punën, megjithatë historia e saj nuk ka deri më tani lidhje direkte me “Panama Papers”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...