Published On: 31 Mars, 2016

Cili është opcioni që ka në mëndje Kadri Veseli për dalje nga kriza?

Deklarata e nënkryetarit të Kuvendit të Kosovës Xhavit Haliti, se shumë shpejt do të vihet deri te një zgjidhje e krizës politike, shihet nga këndvështrime të ndryshme prej partitve opozitare.

Përderisa AAK-ja nuk ka dashur që ta komentojë një deklaratë të tillë, Nisma ka thënë se është e gatshme të bisedojë, vetëm nëse vendi shkon në zgjedhje, pasi sipas saj, kjo është zgjidhja e vetme, raporton GazetaBlic. Kurse, Lëvizja Vetëvendosje, thotë se nuk do të zhvillojë dialog me pozitën, vetëm nëse kjo e fundit dorëhiqet.

Nga ana tjetër, analistët politikë vlerësojnë se zgjidhjen do ta ofrojë vetë Kryeparlamentari Kadri Veseli, duke e çuar vendin në zgjedhje, posa të vijë në krye të PDK-së.

Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosoje Frashër Krasniqi, ka thënë për Gazetën Blic, se VV-ja nuk do të takohet me partitë në pushtet, përpos nëse qeveria dorëhiqet. Zgjidhja siç ka thënë ai, arrihet vetëm nëse anulohen marrëveshjet e Brukselit.

frasher-k1

  

“Lëvizja Vetëvendosje nuk ka zhvilluar dhe as që do të zhvillojë takime me subjektet në pushtet të cilat janë shkaktaret e krizës, përveç nëse Qeveria vendos të japë dorëheqje. Ne mendojme që zgjidhja e krizës mund të ndodhë vetëm përmes anulimit të marrëveshjeve dhe dorëheqjes së Qeverisë”, është shprehur Krasniqi.

Për dallim nga VV-ja, AAK-ja nuk ka dashur ta komentojë fare deklaratën e Halitit. Anëtari i Kryesisë së kësaj partie Muharrem Nitaj, ka thënë se nuk ka çfarë të thotë, duke shtuar se ato janë idetë e tyre.

nitaj

  

“Për qëndrimet e Xhavit Halitit s’kam çka të them. Janë ide të tyre”, ka thënë shkurt Nitaj.

Ndërsa, ndryshe është deklaruar Nisma për Kosovën. Sekretari i kësaj partie Bilall Sherifi, ka thënë se Nisma është gati që të dialogojë, por vetëm nëse rezultat i këtij dilaogu janë zgjedhjet.

bilall-sherifi

  

“Nisma në vazhdimësi është deklaruar se është e gatshme të bisedojë për zgjidhjen e krizës politike nëse këto bisedime e dërgojnë vendin në zgjedhje të parakohshme. Pra, vetëm zgjedhjet e parakohshme i japin fund krizës politike”, ka deklaruar Sherifi.

Nga ana tjetër, njohësi i çështjeve politike Imer Mushkolaj, ka thënë se kryeparlamentari Kadri Veseli ka synim që ta marrë postin e kryeministrit, andaj ai posa të bëhet kryetar i PDK-së, vendi do të shkojë në zgjedhje.

imer-mushkolaj-650x358

  

“Zgjidhje janë zgjedhjet e reja. Kadri Veseli, sapo të vijë në krye të PDK-së, do ta çojë vendin në zgjedhje, pasi synon të bëhet kryeministër”, ka theksuar Mushkolaj.

E ajo që do të humbë më së shumti nga kjo, siç është shprehur ai, do të jetë Lidhja Demokratike e Kosovës. Ndërsa, opozita duhet ta paraqesë një opsion për qeverisje, sipas tij.

“Humbësja më e madhe në këtë rast do të jetë LDK-ja. Opozita duhet që sa më parë të paraqesë alternativën qëverisëse, por njëkohësisht të marrë pjesë në procesin e caktimit të datës së zgjedhjeve dhe përgatitjen e procesit zgjedhor”, ka përfunduar Imer Mushkolaj.

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës Xhavit Haliti, gjatë ditës së djeshme pati thënë se shumë shpejt do të vihet deri te një zgjidhje e përbashkët. Kjo pasi, sipas tij, nga të gjitha partitë politike po shihen lëvizje në këtë drejtim. Përkundër këtyre, vendi qe disa muaj po vazhdon të jetë në një krizë institucionale./GazetaBlic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...