Published On: 28 Prill, 2016

“Cili është mbreti me brinjë???”

Mustafë Shabani

Ishte pyetja, kënga, zhurma, mëhalla nuk ka qetësi.

Ata duan të dijnë a është mbreti dhe ta njohin atë.

Zhurmë, shumë zhurmë për… saqë edhe minjët me urithat kanë dro nga dridhjet tektonike të tokës.

Të tillave lëvizje u gëzohet vetëm  qytetaria e varfëruar moralisht dhe materialisht asaj tanimë ju ka vrarë guximi, besa dhe shpresa, po thuaj mu ashtu sikurse në vitet e ‘80-ta kur ndodhi edhe rrezatimi i Çernobilit.

Kallamoçi tani nuk do të duhej të ishte temë, mirëpo si duket dikush kishte mbjellur aq shumë saqë talla dhe ndonjë kokërr misër ende gjendet në arat e koperativave dikur bujqësore, tanimë ato të pushtuara dhe zaptuara nga ca derra të egër, për të cilët thuhet që për shkak të të ushqyerit të tyre janë gjallesat më të ekspozuara nga rrezet atomike të Çernobilit edhe pas kaq shumë vitesh.

Po flitet “Dikush është strukur në kallamoçin e arave të thive!!!”

Kudo shihen të uniformuar, edhe pse të gjithë e dinë misionin e tyre dhe qëllimin e zhurmës, asnjeri nga ata nuk ka guxim ti afrohet misrishtesh.

Të gjithë kanë dro nga kryeplaku i të fshehurve, një bajraktar i dhunshëm mëhallash.

Në misrishte dikush vërejti edhe gjarprinjë aq të mëdhenjë çfarë nuk i kishin parë asnjëherë në këto anë.

Dikush pyeti: “A thua a mund të ketë guxim dhe zemër i sëmuri i Zvicrës të qëndroj i vetmuar atje???”

Tjetri ia priti “Unë nuk besoj kurrën e kurrës”.

Mëhalla jonë tani nuk ka gajle tjetër përpos kryederrit të fshehur në misrishte.

Në fillimvitet e ‘80-ta Sabit Rrustemi me tregimin e tij ua futi frikën në palcë syprishtëve, atyre të cilët erdhën si mysafir të paftuar.

Tanimë kemi shumë Sabit Rrustema, të cilët me tregimet e tyre nuk dinë të ndalur dhe të tillët kanë trembur kryederrin dhe të tjerët, të cilët si duket janë strukur në misërishte

Kur u lodhën të gjithë të mëhallës ai më plaku i katundit, i cili nuk thotë  pothuaj asnjëherë asnjë fjalë, kësaj radhe i ra trup dhe tha: “Ai  mund të fshihet në kallamoç të cilin e ruan baba i nipit, dhe atje mund të qëndrojë vetëm nëse pran tij janë edhe shtabi i milionerëve, sepse  krrakatja e bretkosave vetëm sa nuk ka filluar dhe ajo këngë do i nxjerre në shesh brinjët e mbretit”.

Ai më i riu pyeti “Cili është mbreti???”

Fshatarët shpejtuan nëpër shtëpitë e tyre dhe pyetja e më të riut mbeti pa përgjigje.

28.04.16  Emmendingen

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-azem-syla-e-kercenon-presidentin-hashim-thaci-me-jete-do-tju-sulmoje-me-tere-arsenalin/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...