Published On: 21 Janar, 2016

Cili është amaneti i Kirbit për Kosovën?

  • A po e prezanton qëndrimin e State Departamentit i deleguari amerikan në Beograd, Michael Kirby me deklaratën se nuk ka hyrje të Serbisë në Bashkimin Evropian derisa nuk normalizohen marrëdhëniet me Kosovën ashtu që Prishtinës t’i lejohet hyrja në KB?

Ambasadori i SHBA-së e tha këtë në vigjilje të Krishtlindjeve, e këto ditë, shkruan gazeta e Beogradit “Politika”, në Washington askush nuk po mendon kështu, transmeton Koha.net.

Kirby, më 24 dhjetor, ka thënë se SHBA –ja nuk kërkon që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës, por kërkon normalizimin e marrëdhënieve të Beogradit e Prishtinës.

„Çfarë është në fund ky normalizim, i takon Bashkimit Evropian ta definojë, por sipas nesh, ai përfshin anëtarësimin e Kosovës në KB”, ka thënë atëbotë ai.

Të premten e shkuar, Ambasada amerikane ka kumtuar se as ambasadori Kirby e “as ndonjë zyrtar i SHBA-së, kurrë s’e kanë lidhur njohjen e Kosovës ose anëtarësimin e saj në KB me kandidaturën e Serbisë në BE”.
Ish- ambasadori i Serbisë në SHBA Ivan Vujaçiq thotë se SHBA-ja është përpjekur të lobojë që Kosova të anëtarësohet në KB dhe se ajo këtë e dëshiron shumë, ndërsa integrimin e Serbisë në botën perëndimore ia ka lënë BE-së

„Në SHBA ekziston pritja që Kosova të hyjë në KB. Por këtë ajo nuk do ta bëjë me forcë”, ka thënë Vujaçiq ndërsa në pyetjen se pse është përgënjeshtruar Kirby, ai ka thënë se “ambasadori amerikan ka lëshuar një balon dhe me siguri ambasadori ka menduar që t’ia pastrojë terrenin ambasadorit të ri duke thënë disa gjëra, pasi ai shkon brenda disa ditësh.

Vujaçiq ka shtuar se nuk beson që Kirby ta ketë deklaruar këtë krye në vete, sado që, sipas tij, edhe kjo mund të ndodhë.
Gazeta e Beogradit, duke shfaqur shqetësime për këto deklarata, përfundon se cila është politika e vërtetë e SHBA-së për këtë çështje, do të merret vesh së shpejti, pasi që në shkurt në Beograd arrin ambasadori ri amerikan, Kyle R. Scott.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...