Published On: 5 Qershor, 2016

Cilat janë deputetet më të pasura të Kuvendit të Kosovës

 

Edhe pse janë të pakta në numër, gratë deputete të Kuvendit të Kosovës duket se e kanë zgjidhur çështjen e ekonomisë. Gazeta “Fjala” shkruan se ndër deputetet më të pasura sipas raportit të Agjencisë Kundër Korrupsionit në Kosovë është Time Kadriraj. Kursimet e deputetes Kadriraj në bankë, kapin vlerën e 30 mijë eurove. Ajo merr 23 mijë euro nga rroga dhe komisionet në Kuvendin e Kosovës. Por edhe Teuta Haxhiu ka një pasuri të konsiderueshme. Vlera e pasurisë së saj të paluajtshme është 300 mijë euro dhe është në procedurë për të blerë një banesë prej 40 mijë eurosh. Ajo që qëndron më lartë nga gratë e Partisë Demokratike të Kosovës është Margarita Kadriu Ukelli. Pasuria e trashëguar e saj është 350 mijë euro, ndërsa ka 100 mijë euro kursime në bankë.
Kolegia e Kadriut, Labinotë Murtezi Shala, ka deklaruar afro gjysmë milioni euro pasuri të paluajtshme, të cilat thotë se janë blerë nga vjehrri i saj.
Me të ardhura nga paga si deputete, ajo ka arritur të blejë një veturë “golf”, ndërsa veturën tjetër “Passat” e traktorin ia ka siguruar vjehrri. Ekonomikisht gjërat shkojnë mirë edhe për Flora Brovinan. Banesa e saj ka çmimin 65 mijë euro, ndërsa të ardhura vjetore i ka 25 mijë euro.
Ajo që dallohet nga shoqet e saj të PDK-së, për shkak të pasurisë së vogël, është Ganimete Musliu. Gjithçka ka deklaruar deputetja janë 7 mijë euro kursime në bankë.
Ndërkaq, nga radhët e minoriteteve, ajo që ka regjistruar pasurinë me shifrat më të larta në AKK është Duda Balje, lokali, banesa e saj e toka kushtojnë 500 mijë euro. Ajo ka një veturë “Tojota” që kap vlerën e 12 mijë eurove, ndërsa rrogën e ka 31 mijë euro.

Jelena Bontiç 72 mijë euro në bankë, një veturë 10 mijë eurosh dhe të ardhura vjetore 24 mijë euro.
Nga LDK-ja Alma Lama ka 2 banesa të përbashkëta në vlerë prej 110 mijë eurosh, 17 mijë euro në bankë, e një shifër të njëjtë e merr edhe nga rroga vjetore.

Deputetet me Kredi
Ato që duhet të kalojnë në bankë çdo muaj për të paguar këstet e kredive janë Albulena Haxhiu, e cila ka marrë një kredi me vlerë 9 mijë euro.
Por nga Vetëvendosja duket se Haxhiu nuk është e vetmja që është në kredi. Edhe Aida Dërguti ka detyrime financiare në vlerë prej 29 mijë eurosh.
Kredi prej 8 mijë eurosh për blerjen e garazhit dhe të banesës duhet të paguajë edhe Vjosa Osmani.
Edhe Melihate Tërmokolli e Blerta Deliu kanë marrë borxhe.
Tërmokolli duhet të paguajë 18 mijë euro, ndërsa Deliu 10 mijë euro.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...